Peskov: Petrol rezervlerini manipüle etmeye çalışıyorlar

Kremlin Sözcüsü, Avrupa Birliği'nin Rus enerjisini reddederek ve ABD'ye güvendiğini ve bloğu "rekabetten mahrum ettiğini” söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan programa konuk oldu. Peskov, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun tutumunun, 'ABD’nin enerji piyasasında oluşturduğu kargaşayı dengelediğini' söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre Kremlin Sözcüsü, “Ülkemiz de dahil olmak üzere OPEC+ içinde sorumlu bir tutum ortaya koyan ülkelerin fiilen dengeli, düşünceli ve böylesine planlı çalışmalarıyla karşı çıkması çok iyi, en azından Amerikalıların oluşturduğu kargaşayı dengeliyor” diye konuştu.

OPEC+ ülkelerinin günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararını da değerlendiren Peskov, söz konusu kararın 'Rusya’nın değil aklı selimin bir zaferi' olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2019 yılında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yaptığı ziyaretlerin bu kararda etkisi olabileceğini değerlendiren Peskov, “Genel olarak başkanımızın karşılıklı saygıya, karşılıklı yarara, karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurmayı başarmasının, elbette bu en kritik konuları tartışmada faydası oluyor” diye konuştu.

 

'OYUNUN HİÇ DE İYİ SONUÇLARI OLMAYACAK'

“Bu karardan dolayı tam anlamıyla soğukkanlılığını kaybetmeye başlayan ABD’nin kendilerine biçtiği başlıca görev, dünya enerji piyasasını istikrarsızlaştırma pahasına olsa dahi, kısmen Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul edilen son yaptırım paketinde yer alan, tavan fiyat ve buna benzer kararları aldırmak” diyen Peskov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasaya ek miktarlar pompalayarak petrol rezervlerini manipüle etmeye çalışıyorlar. Yani aslında böyle bir oyunun hiç de iyi sonuçları olmayacak.”

Avrupa Birliği'nin Rus gazı yerine yeni kaynaklar araması ve ABD'ye yönelmesi hakkında açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ancak Rusya, onların gaza ilgisi olduğu kadar gaz alıcılarına ilgi duysaydı, bu bir denge olurdu. Oysa şu anda Amerikalılar sadece ellerini ısıtıyor. Gazı üç, dört katına sattıkları için çılgın para kazanıyorlar. Avrupalılar da ekonomilerini rekabet gücünden yoksun bırakarak onlara bu paraları ödüyor. Üretim zorlanıyor. Sanayisizleşme geliyor. Tüm bunlar, muhtemelen en az önümüzdeki 10-20 yıl içinde Avrupa kıtası için çok ama çok içler acısı sonuçlar doğuracak" dedi.

Etiketler peskov opec rusya