Peker’in iddialarını haberleştiren Cumhuriyet’e soruşturma açıldı

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in şikâyeti üzerine Sedat Peker'in iddialarının yayınlanmasıyla ilgili olarak Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya ve Yazı İşleri Müdürü Akça ifade verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Organize suç liderliğinden hükümlü Sedat Peker’in videolarındaki iddiaları haberleştirdiği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in şikâyeti üzerine Cumhuriyet Gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Dün soruşturma kapsamında ifade veren Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça “Yapılan gazeteciliktir” dedi.

SAVCIDAN ‘ÇOK ACELE’ NOTUYLA SORUŞTURMA

Cumhuriyet Gazetesi 11 Mayıs tarihli haberinde Sedat Peker’in Elazığ’da Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümüne ilişkin Mehmet Ağar’ın oğlu AKP milletvekili Tolga Ağar’la ilgili iddialarını haberleştirdi. İddiaları yalanlayan Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in, çete raporunda adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk’le birlikte fotoğrafları çıkmasını “Komutan çete lideriyle!” başlığıyla verdi. Haberin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteye yönelik “Türkiye eski Türkiye değil, hesabını hukuk önünde vereceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin “iftira ve hakaret” iddiasıyla Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Küçükkaya ve Büyüktaş hakkında soruşturma başlattı. Cumhuriyet savcısı Hafize Demir Hamurcu, “Çok acele ve sürelidir” notuyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazarak Küçükkaya ve Büyüktaş’ın talimatla ifadesinin alınmasını istedi.

‘FOTOĞRAFLARIN YAYINLANMASINDA KAMU YARARI VARDIR’

İfadesinde, söz konusu fotoğrafların sosyal medya hesaplarından yayımlanan ve aleniyet kazanan fotoğraflar olduğuna dikkat çeken Küçükkaya, “Haberimizde belirtilen ‘komutan çete lideriyle’ başlığı somut bir gerçeğe dayanmaktadır, buna dair fotoğraf da vardır. Selahattin Yılmaz ve Arif Çetin’in bizzat Jandarma Genel Komutanlığı makamı önünde çekilmiş fotoğrafı mevcuttur. Bu nedenle gerek hakaret, gerek iftara suçu oluşmaz, halkın haber alma özgürlüğü kapsamında gazetecilik mesleği yerine getirilmiştir. Haberin yayımlanmasındaki tek amaç budur” dedi. Büyüktaş ise, “Milyonlarca insanın gündemine girmiş videolarda dile getirilen iddialar sonrası bu nitelikli fotoğrafların yayımlanmasında kamu yararı olduğu açıktır” ifadelerini kullanarak “Şikâyetçi Arif Çetin, kamu görevlisidir. Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kamu görevlilerinin çok ağır eleştirilere katlanmaları gerektiğine ilişkin hükümler ortaya konulmuştur. Kaldı ki, ilgili haberde herhangi bir hakaret unsuru olmadığı gibi daha önce bizzat çekilen kişiler tarafından yayımlanan fotoğraflar yayımlanmıştır. Sırf bu husus bize suç unsuru olmadığını göstermektedir. Buradaki tek amaç; anayasa tarafından da güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğü kapsamında gazetecilik mesleğinin icra edilmesidir. Suçlamaları kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)