Pehlivan: Gülşen'in tutuklanmasını isteyen savcı, Sedef Kabaş'ı gözaltına aldıran savcıdır

Barış Pehlivan, Gülşen'i gözaltına aldıran savcının, gazeteci Sedef Kabaş'ın da gözaltı kararını verdiği belirtti. Pehlivan, savcının yönetmeliklere aykırı şekilde İstanbul'a atandığını belirtti.

Şarkıcı Gülşen, tutuklama kararının ardından Bakırköy Cezaevine götürüldü. (Fotoğraf: Anadolu Ajansı)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Barış Pehlivan şarkıcı Gülşen'in gözaltına alınmasına karar veren ve tutuklama talebiyle sevk eden savcının gazeteci Sedef Kabaş'ı gözaltına aldıran savcı olduğunu söyledi.

İmam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan şarkıcı Gülşen, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlamasıyla tutuklandı. 

Halk TV yayınında konuşan gazeteci Barış Pehlivan, Gülşen'i tutuklama talebiyle hakimliğe sevk eden savcıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

'SAVCILIĞA 30 EYLÜL 2021'DE GETİRİLDİ'

Soruşturmayı başlatan savcının basın soruşturmalarından sorumlu savcı Türkşat Kuntay Uçuk olduğunu söyleyen Pehlivan, "Kendisi 2018 yılında hukuk fakültesinden mezun olmuş. Tahminen 20'li yaşlarda daha. Bilenler bilir hakim ve savcı olmak için belli stajlar yapılıyor. Kendisi göreve 30 Eylül 2021'de başlamış. Yani daha bir yıllık savcı değil kendisi. Gülşen'i gözaltına alan, tutuklamaya sevk eden savcı daha bir yıllık savcı değil" dedi.

'6 GÜN SONRA İSTANBUL'A ATANDI'

Uçuk'un 5 yıl görev süresini doldurmadan, göreve getirildikten 6 gün sonra İstanbul'a atandığına dikkat çeken Pehlivan, şöyle devam etti:

"30 Eylül 2021'de Osmaniye'ye atanıyor. HSK'nın belli yönetmelikleri var, diyor ki bir hakim ya da savcı öyle kafanıza göre, istediğiniz yere atanamaz. Mesela Osmaniye ikinci bölge olarak geçiyor. Bir insanın ikinci bölgeden birinci bölgeye yani İstanbul'a atanması için, atandığı ikinci bölgede en az 5 yıl görev yapması lazım. Ama 5 yıl görev yapmadı. Belki de daha Osmaniye'ye ayak basmadan 6 Ekim 2021 tarihinde, 6 gün sonra bir kararnameyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevlendirildi. Neden?"

'SIRRI NEDİR Kİ, HSK'NIN YÖNETMELİĞİ EZİLİYOR?'

"Nedir onun sırrı ki HSK'nın yönetmeliği eziliyor? Yeni atanmış bir savcının ataması neden böyle aceleye getiriliyor?" diye soran Barış Pehlivan, "İşte belki de bizim gördüğümüz bu soruşturmalardır. Çünkü kendisi usulsüz bir şekilde atanır atanmaz, yaptığı ilk soruşturmalardan biri, yaptığı ilk gözaltılardan birisi gazeteci Sedef Kabaş. Bugün Gülşen'i gözaltına aldıran, hakkındaki soruşturmayı yürüten, tutuklamaya sevk eden savcı, bundan birkaç ay önce Sedef Kabaş'ı gözaltına aldıran, tutuklamaya sevk eden, hakkında iddianeme yazan, hapsini isteyen savcıdır" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)