Paylan'a suikast planı soruşturmasında takipsizlik kararı: İtiraf paylaşımı dikkate alınmadı

HDP'li Garo Paylan'a suikast planıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Alaattin Çakıcı’nın eski avukatı Sinan İnce'nin planı açıklamadığı paylaşımına karşın ifadesi bile alınmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a TBMM’de silahlı saldırıda bulunmayı planladıklarını ancak vazgeçtiklerini açıklayan, sosyal medyadan Paylan’a, “Yapacak olsak yapardık. Kahraman yapmak istemedik seni. Yoksa iki defa önümüze düşürdük yürürken seni Meclis'te, ‘şans eseri falan hayatta kaldım’ diye mağdur edebiyatı yapma” mesajı gönderen Alaattin Çakıcı’nın eski avukatı Sinan İnce hakkındaki soruşturma tamamlandı.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, Paylan’ın suç duyurusu üzerine İnce ve saldırıyı azmettirdiğini belirttiği, Necip Hablemitoğlu suikastı sanığı emekli Albay Levent Göktaş hakkında başlatılan soruşturmada, şüpheli ifadesi bile alınmadan takipsizlik kararı verildi.

Kararda, Göktaş ve İnce’nin "örgüt üyeliği" kaydı olup olmadığının emniyete sorulduğu, bulunmadığı yanıtı geldiği, TBMM’nin de olayın kamera görüntülerini ve İnce’nin Meclis’e silahla girdiğine dair kayıt bulamadığı ifade edildi.

SUİKAST HAZIRLIĞINI SOSYAL MEDYADA İTİRAF ETTİ

Çakıcı’nın eski avukatı İnce, sosyal medya hesabından, “#MustafaLeventGöktaş: Sene 2016, TBMM'ye silah sokturup Garo Paylan'ı vurdurup azmettireni Alaattin Çakıcı, faili MHP gösterecektin. Bana planı yaptırdın, iş milletvekili danışmanından döndü. Ağzından köpükler çıktı sinirden. Sonra kimleri kullandın? Kılıçdaroğlu kimden, neden yumruk yedi? Anlat" paylaşımını yaptı.

Paylan, bunun üzerine konuyu TBMM Başkanlığı’na taşıdı, savcılığın resen harekete geçmemesini eleştirdi. Paylan’ın yaptığı açıklamaların ardından İnce, bir paylaşım daha yaparak, “Müptezel Garo Paylan. Yapacak olsak yapardık. Kahraman yapmak istemedik seni. Yoksa iki defa önümüze düşürdük yürürken seni Meclis'te. Şans eseri hayatta kaldım diye mağdur edebiyatı yapma. Ben öldürtecektik mi yazmışım, iki dizinden topaldın. Burası Türk toprakları, haddini bil” dedi.

TBMM'DEN YANIT: ZİYARET BİLGİLERİNİ VERMEYİZ

TBMM Başkanlığı ise Paylan’ın başvurusuna iki ay sonra yanıt verdi. Başkanlık, “İnce’nin silahla Meclis’e girdiğinin tespit edilmediğini, ziyaret bilgilerinin paylaşılamayacağını, kamera kayıtlarına ise ulaşılamadığını' belirtti.

PAYLAN'IN SUÇ DUYURUSU ÜÇ AY İŞLEME KONULMADI

Paylan, savcılığın resen harekete geçmemesi üzerine avukatı Levent Pişkin aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. UYAP üzerinden yapılan suç duyurusu, üç ay boyunca bulunamadığı için işleme konulamadı.

ŞÜPHELİLERİN İFADESİ ALINMADAN SORUŞTURMA KAPATILDI

Suç duyurusunu daha sonra işleme alan savcılık, soruşturmayı ifade bile almadan takipsizlikle kapattı.

Kararda, şu ifadeler kullanıldı:

“TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından, Mehmet Sinan İnce isimli ziyaretçinin TBMM'ye giriş tarihlerindeki kamera kayıtlarına saklama süresi aşıldığı için ulaşılamadığı, Mehmet Sinan İnce'nin TBMM'ye silahlı giriş yaptığına yönelik bir vaka kaydedilmediği bildirilmiştir. İhbar edilenler Mustafa Levent Göktaş ve Mehmet Sinan İnce isimli şahısların terör örgütleri ile bağlantıları olup olmadığının araştırılması istenilmiştir.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yazısı ile ihbar edilenler Mustafa Levent Göktaş ve Mehmet Sinan İnce haklarında terör örgütleri ile ilgili irtibatına ilişkin bir tespit yapılamamıştır. İhbar edilenler hakkında Silahlı Terör Örgütleri ile ilgili bağlantıları hususunda somut bilgi ve delil belirtilmediği, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada da ihbar edilenlerin Silahlı Terör Örgütleri ile bağlantıları hususunda tespit yapılamadığı, yine darbeye teşebbüs ile ilgili dilekçede somut bilgi ve delil belirtilmediği, bu hususa ilişkin de soruşturma başlatılmasını gerektirecek bilgi ve delil bulunmadığı anlaşıldığından soruşturmaya yer olmadığına…”