PAÜ öğrencileri: Kayyım aklı hiçbir yerde değişmiyor

Boğaziçi öğrencilerinin Melih Bulu'nun istifasına yönelik protestoları sürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından protestolara destek gelirken Pamukkale Üniversitesi öğrencileri de basın açıklaması yaparak, tutuklanan ve ev hapsi cezası alan arkadaşlarının serbest bırakılmasını, Melih Bulu ve PAÜ Rektörü Ahmet Kutluhan’ın istifa etmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek amacıyla Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğrencileri basın açıklaması yaptı. Pamukkale Üniversiteli Dayanışması platformunda bir araya gelen öğrenciler Denizli Eğitim-Sen Şubesi’nde basın açıklaması yaparak Boğaziçili öğrencilerin yanlarında olduklarını ve tüm kayyım rektörlerin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

'YASAKLARIN ASIL SEBEBİ TOPLUMSAL MUHALEFETİ BASTIRMAK'

Basın açıklamasını grup adına yapan Elif Kavili “Covid 19 pandemisi gerekçe gösterilerek eylem ve gösteri yasaları ilan ediliyor. Bu yasaların esas sebebinin hastalığa karşı tedbir almak değil, toplumsal muhalefete karşı bir baskı oluşturmak olduğunu biliyoruz. Eğer pandemi ile mücadele esas gündeminizde olsaydı sağlık çalışanları "tükendik" dediğinde tedbir alırdınız, milyonlarca işçi her sabah işe giderken "ya hastalıktan ya açlıktan öleceğiz" derken tedbir alırdınız. Mitinglerde "hastalığa rağmen salonu dolduranlar teşekkür etmez" önlem alırdınız” dedi.
Kavili, basın açıklamasını Candoğan Parkı’nda yapacaklarını ancak Denizli İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından 1 ay boyunca toplu gösteri ve eylemlerin yasaklanmasıyla, basın açıklamasını büroda yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

'GEÇMİŞLERİ BİRBİRİNDEN FARKLI DEĞİL'

Açıklamanın devamında “Başta Boğaziçi olmak üzere biliyoruz ki yapılan bütün atamalar antidemokratiktir. Melih Bulu ve Türkiye'nin birçok üniversitesinde işletilmeye çalışılan kayyım rektörler süreci bir kez daha bize şunu gösterdi ki; herkesin bildiği üzere Melih Bulu'nun AKP’ye sadakati ve daha öncesinde yaptığı AKP milletvekili aday adaylığı ile diğer kayyum rektörlerin geçmişleri birbirlerinden farklı değil. Kayyım aklı hiçbir yerde değişmiyor” dedi.

'ESKİ KAYYIM REKTÖRÜN YAPTIKLARINI UNUTMADIK'

Melih Bulu'nun ilk olarak okulun Kadın Araştırmaları Kulübü'nün alanı kullanması engellediğini ve LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü'nü kapattığını söyleyen Kavili “Pamukkale Üniversitesi'nin eski kayyım rektörü Hüseyin Bağ'ın yaptıkları dün gibi aklımızda. Okul içinde yapılmak istenen projeyle ağaçların kesilmesine engel olmaya çalışan hocalarımıza saldırdıklarını unutmadık! Eşine özel atamalar yaptığını ve özel kadrolar açtığını üniversitemizi aile şirketine çevirmeye çalıştığını unutmadık! Görevden alınmasının hemen ardından ise kayyum yolsuzlukları gün gibi ortaya çıktı!

Yeni kayyım rektörümüz Ahmet Kutluhan ise üniversitemizin öğrencisi iki kadın arkadaşımızın katledilmesinin sebebini tüm erkek egemen ve kadın düşmanı politikaları hiçe sayarak "apartlara" bağlamıştır! Yine bir diğer icraat ise okulumuzun İlahiyat Fakültesi'ni ilk sırada tercih eden öğrencilere bilgisayarlar hediye edilmesidir! Uzaktan eğitim süreciyle koşulları uygun olmayan, bilgisayar, internet gibi araçlara ulaşımı sağlanmayan binlerce arkadaşımız varken bu ilahiyat teşviki ve ödüllendirilmesi siyasal İslam’ın okullarımıza yansımalarından sadece biridir” ifadelerini kullandı.
Kavili Boğaziçi protestolarına katılan 24 kişinin ev hapsine maruz bırakıldığını, 10 kişinin ise tutuklu yargılandığını belirtti.

'MÜCADELEMİZ MEŞRU BİR ZEMİNDEDİR'

Açıklamanın devamında grup adına söz alan Yağız Aydın ise “Doğu, Selo, Anıl, Şilan, Ömer, Akın, Murat Can, Necmettin, Muhammed, Beyza hukuksuzca tutuklulardır! Arkadaşlarımızın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz! Demokratik üniversite mücadelemiz meşru bir zemindedir. Bu haklı mücadelemizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!
Bizler üniversiteliler olarak, LGBTİ+ öğrenciler olarak nefret söylemlerine karşı üniversitelerimizi, gökkuşağının renkleri ile birlikte ileri taşıyoruz, taşıyacağız! Bir kez daha söylüyoruz cesaretimizi, dayanışmamızdan ve verdiğimiz meşru mücadeleden alıyoruz” dedi.

'ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE TALEBİMİZDEN VAZGEÇİREMEZLER'

Aydın açıklamasında “Mücadelemizi marjinalleştirmeye çalışanlara, YÖK’ün ve havuz medyasının ablukası bizi özgür ve demokratik üniversite talebimizden vazgeçiremez. Bu süreçte dayanışmamıza destek verenlere, üniversitelerimiz de akademinin biat etmeyeceğini bir kez daha ortaya koyan barışın çağrıcısı akademisyenlere uygulanan her türlü anti-demokratik tavra ve uygulamaya bulunduğumuz hiçbir üniversitede izin vermeyeceğimizi söylüyoruz” dedi. (DUVAR)