Papa Francis: Putin'le görüşme isteğimi ilettim yanıt gelmedi

Papa Francis, Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşme talebinde bulunduğunu ancak herhangi bir yanıt alamadığını belirtti. Açıklamasında "Kiev'den önce Moskova'yı ziyaret etmeliyim" mesajı da verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Vatikan'dan Kremlin'e görüşme talebi yapıldı. Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Corriere della Sera gazetesinde bugün yayınlanan röportajında "Kiev'den önce Moskova'ya gitmek istediğini" söyledi. 

Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre, Papa Francis Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşme isteğini ilettiğini ancak yanıt almadığını belirterek "Kardinal (Pietro) Parolin'den Putin'e Moskova'ya gelmeye hazır olduğum mesajını iletmesini istedim. Putin'in şu anda bu toplantıyı yapamayacağı veya yapmayacağından endişelensem de halen bir yanıt almadık. Israr etmeye devam ediyoruz" dedi. 

Papa Francis, Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret edip etmeyeceğiyle ilgili soruya bazı kardinallerin dört kez kenti ziyaret ettiğini belirterek "Yine de gitmemem gerektiğini hissediyorum. Önce Moskova'ya gitmem gerekiyor, önce Putin'le görüşmeliyim" dedi.

Moskova Patriği Kirill'le ilişkilerini ise "çok iyi" olarak tanımlayan Papa Francis, 14 Haziran'da Kudüs'te buluşmak istediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)