Pakdemirli: Manavgat'ta yangından etkilenen alan 600 hektar demiştik, en az 4 katına çıkacağını görüyoruz'

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Manavgat'taki orman yangınıyla ilgili açıklama yaptı: "Akşam saatlerinde 600 hektar demiştik. Bunun en az üç dört misline çıkacağını görüyoruz şimdiden."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Antalya Manavgat'ta öğlen saatlerinde başlayan ve giderek etkisini arttıran orman yangını hala söndürülemedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın yönetim merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının etkisini devam ettirdiğini söyledi.

Ekiplerin etkili şekilde müdahalesini sürdürdüğüne dikkati çeken Pakdemirli, "Manavgat yangını kontrol altına alınmamakla beraber, fazla sayıda odakla mücadele ediliyor olması işimizi zorlaştırıyor" diye konuştu.

Pakdemirli, evlerinden tahliye edilen vatandaşlara ilişkin "Vatandaşlar genelde akrabalarına dağılmış durumdalar. Yani bir yerde kümelenmiş, Kızılay'ın AFAD'ın yardımını bekleyen bir vatandaş yok" ifadelerini kullandı.

Yangının etkili olduğu alanın arttığını belirten Pakdemirli, "Akşam saatlerinde 600 hektar demiştik. Bunun en az üç dört misline çıkacağını görüyoruz şimdiden" değerlendirmesi yaptı.

Yangının çıkış nedenine ilişkin soruşturma başlatıldığını anımsatan Bakan Pakdemirli şöyle konuştu: "Yangının çıkış nedeniyle ilgili kolluk kuvvetleri soruşturmalarını sürdürüyor, henüz netlik kazanan bir durum yok.

Antalya'nın yanı sıra Adana ve Mersin'de de yangınlar var. Adana, Mersin ve Antalya'daki yangınlarda 476 arazöz, 1904 personel halihazırda mücadele ediyor.

Mersin'de 4 mahalle boşaltıldı. Yangın yaklaşık 1000 hektar kadar alanı etkiledi. Maalesef ki 80 kilometre süratle esen, devam eden rüzgar var, öyle görülüyor ki yarın öğle saatlerine kadar devam edecek, öğle saatlerinden sonra da 60 kilometre süratle devam edecek." (AA)