Öztrak: Faiz lobileri için milletin cebinden her saat 3 milyon 51 bin dolar alındı

Faik Öztrak, "Milletin alın teri, göz nuru kimlerin kursağına girdi? Birini söyleyeyim: Milletten toplanan 2 trilyon 707 milyar doların 530 milyar doları faiz lobilerinin kursağına gitti" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM Genel Kurulu'nda, "TÜİK’in makyajlı marketlerinde bile gıda enflasyonu yüzde 102,5. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar 200 lira olan elektrik faturası, şimdi 402 lira geliyor. Geçtiğimiz yıl bin lira olan doğal gaz faturası, bu yıl 2 bin 634 lira geliyor. Saray, enflasyonla milletin belini kırdı, şimdi ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’ diyor" dedi. Öztrak, "Milletin alın teri, göz nuru kimlerin kursağına girdi? Birini söyleyeyim. Milletten toplanan 2 trilyon 707 milyar doların 530 milyar doları faiz lobilerinin kursağına gitti. Her ay 2 milyar 227 milyon dolar, her gün 73 milyon 230 bin dolar, her saat 3 milyon 51 bin dolar, milletin cebinden alındı, faiz lobilerinin kursağına kondu" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu'nda bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın bütçeleri görüşülüyor. 

CHP’nin ekonomi politikaları, işveren sendikaları ve kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Genel Kurul'da Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı. ANKA'nın aktardığına göre Öztrak'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

VİZYON, OLUR İLLÜZYON: "Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Siyasette hedef, vizyon koymak yetmez. Eylem ve icraat yoksa hedef, vizyon, boş hayal olur. Hedeflere ulaşamayan siyasetçi ya özür dileyip koltuğu bırakır ya da bahane üretir. İpteki cambazı göstererek, şapkadan tavşan çıkararak milleti oyalamaya ve yanıltmaya kalkar. Vizyon, olur illüzyon. Tıpkı bugün olduğu gibi. Aslında tadında illüzyon eğlendirir. Ancak illüzyonist siyasetçi, milletin zamanını, parasını, geleceğini, en kötüsü de hayallerini çalar.

OYLARI PEŞİN PEŞİN ALDI, VERDİĞİ SÖZLERİ DE MİLLETİN VERESİYE DEFTERİNE YAZDIRDI: AK Parti Genel Başkanı, millete yıllarca ‘2023 hedefleri’ dedi. Bunları 2011’de önce seçim beyannamesine koydu, daha sonra devletin kalkınma planlarına yazdı; yüce Meclis’e sundu, resmi taahhüt haline getirdi. Meydanlarda, salonlarda sürekli bunları anlattı. Milletten, bu hedeflere ulaşmak için yıllarca oy istedi. Oyları peşin peşin aldı, verdiği sözleri de milletin veresiye defterine yazdırdı. Bugün 2023 bütçesini konuşuyoruz. Hakikat zamanı geldi. 2023’e sadece 19 gün kaldı. İllüzyonistin ağzında, varsa yoksa yine 2023 hedefleri. Sanırsınız millet, veresiye defterine yazdığı alacaklarını 2023 yılında tahsil edecek.

TÜRKİYE İLK 20 EKONOMİ LİGİNDEN DÜŞME SINIRINDA: Şimdi biz, milletin kürsüsünden soruyoruz; ‘2023 yılında gayri safi yurt içi hasıla büyüklüğü bakımından dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almayı vadettiniz. 2023’e üç haftadan az kaldı. Peki neredeyiz?’ Bırakın ilk onu, Türkiye, ilk 20 ekonomi liginden düşme sınırında. Bu, nasıl bir beceriksizliktir?

‘HEDEFİ TUTTURDUK’ DEMEK İLLÜZYONUN KRALI DEĞİL DE NE NEDİR: Milletimize, ‘Gelirini en az 2 trilyon dolar yapacağız’ dediniz. Peki ne oldu? Hadi diyelim dünyada salgın oldu. Rusya, Ukrayna’yı işgal etti. Küresel arz zincirleri dağıldı. 2 trilyon dolar olmasın da 1 trilyon 900 milyar dolar, bilemediniz 1 trilyon 800 milyar dolar olsun. Ama önümüzdeki bütçede yazan, 2023 milli gelir hedefi ne? 867 milyar dolar. İnsaf, millete taahhüt ettiğiniz gelirin yarısını bile veremediniz. Bu, beceriksizliğin daniskasıdır. Bir de ‘Hedefi tutturduk’ demek, illüzyonun kralı değil de ne nedir?

BU, VİZYONSUZLUĞUN DANİSKASIDIR: 2011 de şapkadan çıkan bir başka tavşan da ‘Fert başına geliri 2023’te 25 bin dolara yükseltme’ sözüydü. Bu söz millete verildiğinde Türkiye’de kişi başına gelir, 11 bin 289 dolardı. Şimdi programda, ‘2023’te kişi başına gelir, olsa olsa 10 bin 71 dolar olur’ yazıyor. Altında da Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanı’nın imzası var. Milletin gelirini 12 yıl öncesinin bile altına düşüren bir hükümetin bütçesini konuşuyoruz. İşte bu, vizyonsuzluğun daniskasıdır. Ayıptır, yazıktır, günahtır.

DÜNYADA YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE ENFLASYONA SAHİP TOPU TOPU SEKİZ ÜLKE VAR. BİRİ BİZİZ: 2011’de AK Parti Genel Başkanı, millete, ‘2023 yılında enflasyon ve faiz oranlarını kalıcı biçimde, düşük ve tek haneli rakamlara indirme’ sözünü de verdi. Netice; 2023’e bir ay kala, TÜİK’in makyajlı enflasyon rakamlarıyla üretici enflasyonu yüzde 136. Tüketici enflasyonu yüzde 84. Oysa AK Parti iş başına geldiğinde, üretici enflasyonu yüzde 31, tüketici enflasyonu yüzde 30 idi. Kucağında bulduğu, dünyada güven uyandırmış enflasyonu hızla düşüren bir program, hızla büyüyen bir ekonomi de cabası. Bugün TÜİK’in makyajlarına rağmen Türkiye, üretici enflasyonunda dünya şampiyonu, tüketici enflasyonunda dünya altıncısı. Dünyada yüzde 50’nin üzerinde enflasyona sahip topu topu sekiz ülke var. Biri biziz. Bizim dışımızdakiler; Zimbabve, Lübnan, Venezüella, Sudan, Arjantin, Sri Lanka ve İran.

GEÇTİĞİMİZ YIL BİN LİRA OLAN DOĞAL GAZ FATURASI, BU YIL 2 BİN 634 LİRA GELİYOR: 38 üyeli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) içinde en yüksek enerji enflasyonu bizde. En yüksek gıda enflasyonu yine bizde. Dünyada gıda fiyatları düşüyor, Bizde şahlanmaya devam ediyor. TÜİK’in makyajlı marketlerinde bile gıda enflasyonu yüzde 102,5. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar 200 lira olan elektrik faturası, şimdi 402 lira geliyor. Geçtiğimiz yıl bin lira olan doğal gaz faturası, bu yıl 2 bin 634 lira geliyor. Saray, enflasyonla milletin belini kırdı, şimdi ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’ diyor.

ENFLASYONDA BAZ ETKİSİNE SIĞINIYORLAR: 2021 sonunda beceriksizlikte çıtayı o kadar yükseğe koydular ki artık kendi beceriksizliklerini aşamayacaklarını düşünüp, enflasyonda baz etkisine sığınıyorlar. Buradan soruyorum; 2 bin 634 liralık doğal gaz faturası, baz etkisiyle bin liraya düşecek mi? 402 liraya çıkan elektrik faturası, baz etkisiyle yeniden 200 liraya inecek mi?

MANDRAKE BİLE ŞAPKA ÇIKARIR: Kendi de iflası görüyor. ‘Sizden son kez oy istiyorum’ demeyi de ihmal etmiyor. İşte illüzyonun kralı budur. Kim milletle dalga geçiyor? Aklı kıt olan kim? Bu illüzyona sihirbaz Mandrake bile şapka çıkarır. Hudini bile kıskanır. 2023 için millete verdikleri hiçbir sözü tutmayanlar, şimdi hangi yüzle milletten oy isteyecek? Yıllarca, bu hedeflere ulaşmak için milletten yetki istediler. Milletimiz de her türlü yetkiyi verdi. Kaynak istediler. Milletin tulumbasında tek damla su bırakmadılar.

HER SAAT 3 MİLYON 51 BİN DOLAR, MİLLETİN CEBİNDEN ALINDI, FAİZ LOBİLERİNİN KURSAĞINA KONDU: Son 20 yılda saray, milletten 2 trilyon 513 milyar dolar vergi tahsil etti. İçeriden, dışarıdan 131 milyar dolar borç aldı. Milletin atadan, dededen kalan 63 milyar dolarlık malını, mülkünü sattı, savdı. Önceki 57 hükümetin 79 yılda kullandığı kaynağın 4 katını kullandı. Toplam 2 trilyon 707 milyar dolar kaynağı yedi, bitirdi. Ama 2023 için millete verdiği hiçbir sözü tutmadı. Yanına bile yanaşamadı. O zaman biz de millet adına şu soruyu soruyoruz: Nereye gitti bu paralar? Milletin alın teri, göz nuru kimlerin kursağına girdi? Birini söyleyeyim. Milletten toplanan 2 trilyon 707 milyar doların 530 milyar doları faiz lobilerinin kursağına gitti. Her ay 2 milyar 227 milyon dolar, her gün 73 milyon 230 bin dolar, her saat 3 milyon 51 bin dolar, milletin cebinden alındı, faiz lobilerinin kursağına kondu.

BU BİR GAFLETTİR, DELALETTİR: Bugün bu ülkede, sarayın yüzde 9 faizinden kim borçlanabiliyor? Sanayici mi, çiftçi mi, esnaf mı, vatandaş mı? Hayır. Hiç kimse yüzde 9 faizle borçlanamıyor. Herkes ‘Krediye erişemiyoruz’ diye feryat ediyor. Saray faizinden sadece saray beslemeleri, yanaşmaları, yandaşları borçlanıyor. ‘Tabela faizini düşürdüm’ derken milletin faiz yükünü şaha kaldırmak, sıradan bir siyasi illüzyon değildir. Bu, bir gaflettir, delalettir, hatta ve hatta çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ihanettir.

MİLLETE ÇIKARDIĞI 172 MİLYAR LİRALIK KOCA BİR YÜK VAR: ‘Faiz sebep, enflasyon netice’ illüzyonu için şapkadan tavşan üstüne tavşan çıkarılıyor. Kur Korumalı Mevduat, bunlardan biri. Hazine ve Maliye Bakanı, bundan bir yıl önce, 24 Aralık 2021’de, ‘Kur Korumalı Mevduat’tan, en kötü senaryoda bile Hazine’ye bir yük gelmeyecek’ dedi. Daha yıl bitmeden, ekim ayına kadar milletin hazinesinden ödenen para 92 milyar lirayı buldu. Vazgeçilen 10 milyar liralık vergi alacağı da cabası. Bir de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan ödenen paralar var. Orada da milletin kasasından yaklaşık 70 milyar lira. Yaklaşık diyorum, çünkü ülkenin Merkez Bankası TBMM’den rakam saklıyor. Millete çıkardığı 172 milyar liralık koca bir yük var.

HER GÜN OYUN İÇİNDE KURAL DEĞİŞMESİ USULDEN OLDU: Daha önce 128 milyar doları buharlaştıranlar, şimdi kuru baskılamak için milletin en az 100 milyar dolarını arka kapıdan yaktılar. İllüzyonistler, Türkiye’de ne kredi piyasası ne kambiyo piyasası ne de mal ve hizmet piyasası bıraktılar. Mandrake misali yok ettiler. Türkiye, hızla bir kumanda ekonomisine dönüştürüldü. Artık her gün oyun içinde kural değişmesi usulden oldu." (HABER MERKEZİ)