Özgür Özel'den Erdoğan'a yanıt: Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum

Pençe-Kilit Harekat bölgesinde askerlerin yaşamını yitirmesinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini aramamasına Özel, "Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum" yanıtı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Partisinin Meclis Grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hayatını kaybeden askerlerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini aramamasına yanıt verdi. "Bazı telefonların gelmesi gelmemesinden daha kötüdür" diyen Özel konuşmasını, "Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum" diyerek sürdürdü.

Bugün Meclis'te yapılacak özel oturumda kendileri ile birlikte muhalefet partilerinin de ayrı bildiri yayınlayacağını açıklayan Özel, İYİ Parti'ye AK Parti ve MHP ile ortak bildiriye imza atmama çağrısı yaptı.

Yargıtay'ın Can Atalay kararı ve sonrasında gelinen süreçle ilgili ise Özel, "Mesele Can Atalay meselesi değil, anaysa yoksa gelecek de özgürlük de yoktur" dedi.

DEM Parti ile görüşme için ise Özel, "Gizli görüşme, anlaşma yok, ziyarete gideriz, ziyarete gelirler" diye konuştu.

Özel'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Zor ve ağır günlerden geçiyoruz. Üst üste aldığımız şehit haberleriyle bir acı yüreğimizi yakarken, aynı üs bölgesinden yeni bir şehit haberleri aldık. Biz evlerimizde rahatça uyurken bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda ettiler. Bir ayda 23 evladımız aynı bölgede şehit oldu. Aynı ezberi tekrarlayanlar, aynı ezberi tekrar etmeye bizleri de peşlerine takmaya ve hesap sormamaya davet ettiler.

Geçici üs bölgesini koruyabileceksek orada kalınmalı, korunamayacaksa ona göre askeri karar gereği yapılır. Bir eksik varsa gidereceksiniz ki bir daha acı haberi almayalım. Dediler ki biz Meclis'e gelip bilgi vermeyiz. Kendi bildirimizi yayınladık. Onlar kınadı, biz PKK'yı lanetledik. Onlardan çok daha sert tepki gösterdik.

Onlar için doğruları savunmanın kıymeti yok onların iktidarını sarsmamanın önemi var. PKK dediğimiz halde PKK demedi dediler. Bizleri protesto etmeye kalktılar. Onların sorumluluğunu paylaşmadık. Maalesef cuma akşamı 9 eve daha ateş düştü. Sonra çıkmışlar yine bir kez daha kınama yayınlayalım.

İYİ PARTİ'YE BİLDİRİ ÇAĞRISI

Bugün o iki bakan gelmedikleri Meclis'e geliyorlar. Bu kez Saadet, Gelecek, Deva ve Demokrat Parti de imzalamadı, kendi bildirgelerini sunuyorlar. AK Parti, MHP, İYİ Parti birlikte imza atıyorlar. Sahada üyelerinin Cumhuriyetçi olduklarına hiç şüphe duymadığımız geçmişte birlikte olduğumuz, AK Parti ve MHP'yi eleştiren İYİ Parti'nin bunlardan ayrılıp teröre karşı kendi bildirisini imzalamasını istiyoruz. Aksi takdirde üzüleceğiz.

Meclis'e bildirgemizi sunuyoruz. Bütün bildirgeler okunsun, kim nerede belli olsun.

CHP seçimden en çok oyu alma hesabıyla değil, bu ülkede herkes huzurlu yaşadığında başaracak. Anaların gözyaşının ve alın terinin rengi olmaz. 

'ERDOĞAN'IN GELECEK TAHAYYÜLÜNDE BULUNMAMAK ONURDUR' 

AK Parti devletin genleriyle oynadı. Devletin başı ve yürütmenin başı, bir terör saldırısı olduğunda kime telefon açmış kime açmamış o tartışılıyor. Siz eğer iktidarın sahibi olarak verilen sorumluluğu yerine getirirseniz, o zaman muhalefet partisi de bir kalp gibi hareket eder. Siz eğer şehitlerimizin geldiği gecede bazı liderlere telefon edip bazı liderleri aramamaya kalkarsanız siz her şey olmuşsunuz ama devlet insanı olamamışsındır demektir. Bazı telefonların gelmesi gelmemesinden daha kötüdür. Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum. Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek tahayyülünde bulunmamak CHP için onurdur.

Bugün bakanlar genel kurula getirecek, biz de orada olacağız. Sadece eldeki bilgilerin bir tekrarı, milletin meclisine şeklen saygı, özde saygısızlık demektir.

'KARARLAR ASKERİ Mİ, SİVİL Mİ?' 

Sınırlarımızın ötesinde, Mehmetçiklerimizin güvenliğinin sağlanamadığı bu süreçte bu kararlar askeri olarak mı veriliyor, yoksa sivil olarak verilip askere mi dayatılıyor?

PKK ve YPG'nin birinci derece destekçisi olduğunu söylediğiniz ABD, NATO'nun en yüksek askeri gücüne sahip birinci üyesi ise ve siz ABD ile ilişkiler konusunda nasıl bir irtibat kuruyorsunuz? Hem içeriye 'ABD PKK'yı destekliyor' diyeceksiniz, hem F-16 pazarlıkları yapacaksınız.

'VATAN, EZANİ BAYRAK DEYİP AÇ KARINLARDAN OY İSTEDİLER'

Ekonomi kötüye gidiyor. Dünyada gıda fiyatları düşüyor, Türkiye'de TÜİK'e göre gıda enflasyonu yüzde 72 artmış. Seçimlerde oy talep ettiler, sahte videolar yaptılar, tehdit ettiler. Vatan, ezan, bayrak deyip aç karınlardan oy alıp iktidarı sürdürmek istediler.

EMEKLİ MAAŞI ÖNERİSİ

CHP'nin önerisi en düşük emekli maaşının en azından asgari ücret düzeyinde olmasıdır. Emeklilerden kendisine 7 bin 500 TL'yi reva görenlere bu seçimlerde sarı kart göstermesini bekliyoruz.

'MESELE CAN ATALAY MESELESİ DEĞİL'

Bu ülkede anayasa yoksa kimsenin malının da garantisi yoktur, özgürlük de, gelecek de yoktur. O yüzden mesele sadece Can Atalay meselesi değildir. Bu ülkede devleti ortadan kaldırıp devleti bir şahsa terk etmenin bedellerini ödüyoruz.

Gerçek beka sorunu şudur; bu memleketteki her dört gençten üçü doğdukları topraklarda değil, başka ülkelerde hayal kuruyorlar. Sebebi, bu memlekette bazıları güvende, bazıları değil.

Ama güvende olanlar var. Sarayda pandemiye rağmen sazlı sözlü yemek verenler güvende. 1500 odalı sarayda ampul yakanlar, anayasayı değiştirirken iğrenç kahkahalar atanlar güvende. Pudra şekerci güvende. Ne suç işlersen işle Süleyman'ın fotoğraf listesine girersen güvendesin. Beyzade altın varaklı tahtında oturuyor güvende, ama depremzede güvende değil.

HİTLER DÖNEMİ BENZETMESİ

'Bu ülkenin güvenlik sorunu var, sesinizi çıkarmayın' diyorlar. Bu kafa şu kafa; Hitler'in propaganda bakanı 'Alman çocuklarının tereyağına ihtiyacı yok, Alman tanklarının gres yağlarına ihtiyacı var' diyordu. Güvenlik deyip şimdi çocukların açlığını, güvencesizliği unutanlara karşı yeni bir milliyetçilik ortaya koyuyoruz. 

DEM PARTİ İLE GÖRÜŞME: HİÇBİR GİZLİ GÖRÜŞME, ANLAŞMA YOK

Resmi siyasi partiye ziyaret yaptık. Gizli anlaşma, gizli görüşme yok. Ziyarete gideriz, ziyarete gelirler, veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok. Birilerinin kolay iktidara oturma döneminin sonuna gelindiği için onların stresi yüksek.

'SARAYI MEŞRULAŞTIRMAYACAĞIZ'

Onlar gibi iktidarda kalmak için değil, özde Atatürk milliyetçisiyiz. Bundan sonra saraya eyvallah etmeyiz, onunla birlikte imza atıp onu meşrulaştırmayız. Herkes partisine güvensin. Saldırı ve provokasyonları korktukları içindir. Biz bu partiyi ayağa kaldırdık, bu milleti ayağa kaldıracağız. Bu milleti bir avuç zengine teslim etmeyeceğiz." (HABER MERKEZİ)