VİDEO

Özgür Özel: Memlekette yangın var, Tayyip Bey gofret alarak saçını tarıyor

CHP'li Özgür Özel, Tarım Kredi Kooperatifi mağazasındaki fiyatların 'çok uygun' olduğunu söyleyen Erdoğan'ı "Sofrada yangın var ama Tayyip Bey gofret alarak saçını tarıyor" sözleriyle eleştirdi.

DUVAR - CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Özgür Özel, Tarım Kredi Kooperatifi mağazasından alışveriş yapan ve 'fiyatların çok uygun' olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi.

Konuşmasında Türkiye'de verilen asgari ücret miktarını hatırlatan Özgür Özel "Millete layık gördüğü arabaya et, süt koymayan cumhurbaşkanının milletle irtibatı kesilmiştir. Sofrada yangın var, mutfakta yangın var ama Tayyip Bey gofret alarak saçını tarıyor" ifadelerini kullandı. 

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anayasa'nın ilk 4 maddesini değiştirme fikri; tüm CHP'lilerin iradesi midir, Kılıçdaroğlu'nun kişisel fikri midir” sözlerine, “İsmail Kahraman ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu karıştıracak kadar şuur problemine gelmiş. Pes. Biz CHP olarak ne ilk dört maddeyi tartışmaya açarız ne bir kelimesinden vazgeçmeyiz. Bu siyasi şuursuzluğun sonu memleket için felakettir, artık erken seçim değil, derhal seçim zarurettir” cevabını verdi.

Özel, İstanbul Adalar’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin; TÜGVA’ya kullandırılan iskeleyi mahkeme kararı ile tahliye etmek istemesinin ardından yaşananları “hukuk skandalı” olarak değerlendirdi. Özel, “Mahkeme kararına rağmen Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir suç daha işlendi; ilçe başkanımız, zabıta müdürümüz, İBB’nin yetkilileri, şehir hatlarının görevlileri, ‘suç işleri bakanının’ talimatı ile darp edildiler. Mahkeme bile ‘olmaz’ demiş, kaba kuvvet var, milletimize şikayet ediyoruz” dedi.

Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

ÜÇ MİLYARLIK ÖDENTİYİ GÖRDÜ, ANLAŞMAYI HATIRLADI: "Bugün Meclis, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasını gündemine alacak. Anlaşma, bugün 5 partinin uzlaşısıyla ele alınacak. Bugün Meclis’te onaylanmasını bekliyoruz. Bu son derece olumlu bir gelişme. İyi ki siz vardınız. Her yıl, en çok da bu yıl; Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan 5 ülkeden biri olarak kalması, Türkiye’yi zor durumda bırakıyor, dedik. Çıkmadı ses. Ama ne zaman Recep Tayyip Erdoğan, üç milyar dolarlık krediyi, ödentiyi gördü bir anda Paris İklim Anlaşması’nı hatırladı, çekincelerini unuttu. İngiltere’de anlaşmayı imzalamayanlar katılımcı olmayacak, izleyici olacak. Salondan değil balkondan takip edeceksin. Türkiye’yi bu duruma düşürdü. Bütün dünya ‘o beşi balkona çıksın’ dedi, ‘biz buradayız gidin’ diyorlar. Erdoğan’ın heyecanı budur. 5 yıldır bekleyenler, komisyondan geçmesi için 48 saat geçmesi gerekiyor, şimdi iki gün bekleyemeyen de o ve onun partisidir. Bunu görmek, kaydetmek lazım. CHP’nin söylediği her sözde kusur arayanların, ‘CHP bu kadar hatırlatma yaparken, haklıymış…’ desinler. Dün komisyonda, AK Parti’nin buna ne kadar önem verdiğini anlatıyorlar. Tutanakları okurken, gülümsemekten ve acımaktan başka bir şey düşmedi bana.

‘BU HARAMİ DÜZEN SON BULACAK’ DEMİŞTİK: Bir felaket, hukuk skandalı yaşanıyor. İstanbul Adalar İlçe Başkanımız Ercan Akpolat, darp edildi. Sebebi şu, Adalar’da bir iskele var. İskele İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. 2018 yılında İBB burayı Şehit Hatları’na kiralamış. Sonra Şehir Hatları, yine AK Parti’deyken, bunu TÜGVA’ya kiralamış. Üçüncü kişiye kullandırıyor, sözleşmeye aykırı. Mahkeme haklısın diyor, bunlar çıkmıyor. En son ‘boşaltın’ diyorlar. Vermeyiz, diye tartışmalar. Adalılar iskelelerine sahip çıkıyorlardı. Mahkeme kararına rağmen; Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir suç daha işlendi, ilçe başkanımız, zabıta müdürümüz, İBB’nin yetkilileri, şehir hatlarının görevlileri, ‘suç işleri bakanının’ talimatı ile darp edildiler. ‘Bu harami düzen son bulacak’ demiştik. Buluyor, mahkeme kararlarına bile direniyorlar. Mahkeme bile ‘olmaz’ demiş, kaba kuvvet var, milletimize şikayet ediyoruz.

19 YILDIR TAYYİP BEY’E ÇALIŞAN PROMPTER ARTIK BİZE ÇALIŞIYOR: Bilal Erdoğan’ın kabahati var da babası o sırada gençlerle konuşuyor, dindar ve kindar yapmak istediği gençlerle konuşuyor, ama isteyen genç olur istemeyen genç olmaz. Bu ülkenin gençleri kendinden olmayanı, kendi kadar koruyan kollayan bir kuşak var. Öyle olunca sen diyorsun diye kindar olmazlar. Ama o gençlere konuşurken, gerçekten muazzam cümleler kuruyor. Yanlış yapmamak için prompter’den okuyordu eskiden. Prompterda bu kadar yanlış cümle nasıl konuyor, bilmiyorum. Ama emin olun, 19 yıldır Tayyip Bey’e çalışan prompter artık bize çalışıyor. ‘Gençlerimizin hayal ettiği yere yerleşemediği için tekrar tekrar sınava girmelerine gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız.’ Mevcut sistemin yetersizliğini ifade etmek için bundan yalın bir cümleyi o prompeter biz yazdıramazdık.

DEMOKRASİSİ OLMAYAN ÜLKELERE PAHA BİÇİLMEZ BOĞAZİÇİ’Nİ SATACAK: CHP iktidarında milletimizin seçtiği cumhurbaşkanımız, yerine kullanacak yetkiyi. Kimin yerine? ‘Seçin rektörünüzü’ diyecek. Oy kullanacak, onlar kime seçerse, cumhurbaşkanımız onu atayacak. Siz ne yapıyorsunuz? Boğaziçi’ne zorla Melih Bulu’yu dayadınız. 6 ay. Tuttunuz öğrenci ve öğretmenlerin ‘olmaz dediğini atadınız. Niye? Boğaziçi’nde bir komisyon kurmuşlar. ‘Taşınmazların değerlendirme komisyonu.’ Kimi alanların imara açılmasını talep ederek, güzelim arazilerini imara açıp değerlendirecek beyefendiler. Üniversiteleri yerlerde sürükleyenlerin derdi çıktı. Katarlılara; parası bol, demokrasisi olmayan ülkelere paha biçilmez Boğaziçi’ni satacak. Dikey mimariye karşı beyefendi bugün olmuş 223 gökdelen. Beyefendi, baka baka en son Boğaziçi’ni görmüş.

O ZAMANIN BURS PARASI ASGARİ ÜCRETİN DÖRTTE BİRİYDİ: ‘Biz geldiğimizde üniversite bursu 45 liracıktı’ diyor. Bugün 650 lira. O zaman dörtte bir asgari ücretti. Bugün tam yüzde 23’ü. Bir hesap da siz yapın. Adettir. İktidara geldiler, ertesi sabah sarraftayız. Çeyrek altın 27 lira, öğrenci bursu 45 lira. Yani 1.65 çeyrek altın alabiliyorsun. Bugün çeyrek altın 825 lira, öğrenci bursu 650 lira. 0.78 altın alabiliyorsun. Aynı çeyrek altını almak için burs, bin 381 lira olmaydı. Hala utanmadan, ‘45 lirayı 650’ye çıkardık’ diyor.

ÖĞRENCİYE ‘TERÖRİST’ DİYEMEZSİN: Yurt kapasitesi tartışması var. Üniversite kazanan 9.7’sine yurt sağlayabiliyoruz şu an da 8.3’üne sağlayabiliyoruz. Bu oranları bin çeşit yapabilirsiniz. Ama ciddi bir sorun var. Tam da şununla karşı karşıyayız. ‘Kimi şehirlerde yurt sorunu yok’ diyebilirsiniz ama öğrenciye ‘sen teröristsin’ diyemezsin. Bir söz dersiniz, dinleyen adam onun öyle olmadığını biliyordur. Torunu yurtsuz kalmış gidemiyor, Tayyip Bey ‘her öğrencinin yurdu var’ diyor. AK Parti seçmeni ablam, karşı komşusunun yurt sorunu yüzünden gözyaşı döktüğünü bilince, sen de ‘yurt sorunu yok’ deyince baltayı taşa vuruyorsun. MHP ne kadar ilgili olduğunu söylüyor, Özhaseki ‘talimat verdik’ diyor, Gaziantep Belediye Başkanı yurtsuz öğrencilere yurt bulduğu için övünüyor, Tayyip Bey, ‘yurt sorunu yoktur’ diyor.

YANGIN VAR, TAYYİP BEY GOFRET ALARAK SAÇINI TARIYOR: Tayyip Bey, tarım kredi marketlerine giderek alışveriş yaptı, 1002 lira ödedi, ‘fiyatlar gayet uygun’ dedi. ‘Fiyatlar uygun’ demesini milletimize şikâyet ediyoruz. Millete layık gördüğü arabaya; et, süt, yağ koymayan. Mutfakta yangın var. Sofrada yangın var. Cüzdanda yangın var. Ama Tayyip Bey, gofret alarak saçını tarıyor. Bir yandan Tayyip Bey, absürt sinemaya soyunmuşken hakikaten aralarında ittifak var. Dün, döndü dolaştı, biz çağrı yapmıştık, ‘Sayın Bahçeli, sen teröristtin adını söyle, sivri biber değil mi, bu baş teröristin adını söyle’ demiştik. Sayın Bahçeli bu sözümüzü tuttu ve ‘bölücü kebapçıların işsizlikte payı var’ dedi. ‘Bu kadar işsiz var, bölücü kebapçılar’ diyor. Biz mizah olarak çağrı yaptık, ‘bölücü kebapçılar’ aklıma gelmemişti gerçekten.

SUÇ İŞLERİ BAKANI BEKLENEN CEVAPLARI KONUŞ: Suç işleri bakanı, başlamış yine konuşmaya. Söyle bakalım. Sezgin Baran Korkmaz, yurtdışına çıkmadan önce konuştun mu? Suç işleri bakanı, konuşacaksan; küfürden önce cevaplar için aç bakalım. Sen ölü taklidi yapmaya başlamıştın, madem ağız açıldı, beklenen cevapları konuş.

BU ŞUURSUZLUĞUN SONU FELAKETTİR: Recep Tayyip Erdoğan, ‘birileri çıkıyor ilk dört maddeyi de değiştiririz diyor’ diyor. Ve bunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediğini söylüyor. İsmail Kahraman ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu karıştıracak kadar şuur problemine gelmiş noktadayız. Pes. Biz CHP olarak ne ilk dört maddeyi tartışmaya açarız ne bir kelimesinden vazgeçmeyiz. Bunu cümle alem bilir de senin Meclis Başkanı yaptığın, bütün rezaletlerine rağmen ikinciye de seçtiğin, oğluna oda ve oto veren, bizim paramızla; ben bunu söyleyince mahkemeyi veren, mahkemeyi de çatır çatır kaybeden; milletin tüm değerleriyle kavgalı, Atatürk ve tüm kurucu kadroların düşmanı İsmail Kahraman’ın söylediği sözü Kemal Kılıçdaroğlu dedi sanıyorsa; bu siyasi şuursuzluğun sonu memleket için felakettir. Artık erken seçim değil, derhal seçim zarurettir. İsmail Kahraman’ı, Kemal Kılıçdaroğlu sanan bu şahsın yapacağı her atama, alacağı her karar felakettir.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU İŞLİYOR: Kurumlar Vergisi Kanunu… Yüzde 30 vergi alınacak bunlardan. Recep Tayyip Erdoğan, şahsı ve kendisi bir liste yayınlayacak, ‘vergi cennetleri şudur, devletimiz yüzde 30 vergi alacak.’ Özellikle 2018’den bugün, hani kalemin ucunda ya her şey, her gün görevi kötüye kullanma suçu işliyor. Sarayı yapan müteahhit Malta’da şirket kurmuşlar. Şirket Malta’da iş Türkiye’de. Malta’da vergi 2 veriyor, biz de alamıyoruz. Tayyip Bey oraya, ‘Malta’ yazsa, kârından yüzde 30 alacağız. Rönesans’tan alacağız, Çalık’tan alacağız. Daha 218 şirket gelecek, ‘bu liste yayınlanmadı’ diye. Binali Bey’in gemicikleri yüzde 2 değil yüzde 30 vergiye tabi olacak. Tayyip Bey, bunu niye yapıyor? Binali Bey yapıyorsa yapsın, versin vergiyi, Tayyip Bey’in bununla ilgisi olmaz, yapma ya. Bugün Bumerz diye bir şirketin vergi cennetlerin faaliyet gösterdiğini eğer vergi cennetleri açıklansaydı, neler neler olacağını söylüyoruz. Şu 220 firma açıklandığında daha neler neler olacak?

'ANAYASA YAPACAĞIZ, TEK ADAMLA YAPMAYACAĞIZ'

Eski TBMM Başkanı’nın anayasanın ilk dört maddesi ve laiklik ilkesi ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine Özel, şunları söyledi:

“İsmail Kahraman, siyasi bir mevtadır. İsmail Kahraman, bu sözleri söyleyerek kendisini gündemde tutmak istiyor, diye bir anlayış var, bu doğru değil. Kendisi adanmış bir dava adamıdır. Davası, Tayyip Erdoğan’dan farklı değildir. ‘Sen laiklik meselesini dürt, gündem değişir’ diye Erdoğan ve etrafı tarafından talimatlandırılmıştır. Gündemi trolleme meselesidir. Bir anayasa yapacağız, tek adamla yapmayacağız. Yeni anayasayı yapacak Meclis’i milletimizin sandıkta oluşturacak. Tek adamın güdümünde bir Meclis ile değil, milletin vekillerini seçtiği Meclis’te yapacağız. Orada da ilk dört maddeyi yeniden koruyacağız. Hem İsmail Kahraman için lüzumsuz nefes tüketmek hem lüzumsuz birini gereksiz gündeme almaktır” yanıtı verdi.

'İDDİALARA İKİ MUHAKKİK TAHKİM ETTİK'

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın danışmanına darp uyguladığı iddialarının sorulması üzerine Özgür Özel, “Dün sabah saatlerinde bir haber gördük. CHP’nin kadına karşı şiddet konusunda, doğrudan kendimiz iki muhakkik tahkim ettik. Muharrem Erkek ile Gülizar Biçer Karaca. Bilgi verecekler. Konu tarafımızca titizlikle araştırılmaya devam ediyor” yanıtı verdi. (HABER MERKEZİ)