Özgür Özel: İliç felaketinin müsebbibini İstanbul'un felaketi yapmayın

İliç madeni ÇED Raporunda dönemin Çevre Bakanı Kurum'un imzası olduğunu hatırlatan CHP lideri Özgür Özel, "İliç felaketinin müsebbibini İstanbul'un felaketi yapmayın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Genel Başkanı Özgür Özel, Balıkesir'de partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı.

Soma maden faciasını hatırlatan Özgür Özel, "Soma'nın sesini duymayanlar İliç'te de madencinin sesini duymadı" dedi. Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un İliç Çöpler Altın Madeni ÇED raporunda imzası bulunduğunu hatırlatarak "İliç felaketinin müsebbibini İstanbul'un felaketi yapmayın" dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın'ın 2019 seçimlerinde Millet İttifakı'nın anlaşması nedeniyle adaylıktan çekildiğini, İYİ Partili aday olan İsmail Ok'un da AK Parti'ye geçtiğini hatırlatarak "Balıkesir'in iradesi çalındı. Ahmet Akın'ı Balıkesir'e emanet ediyorum" dedi. 

'3-5 KİŞİNİN PARTİYE ATEŞ ETMESİNİN ANLAMI YOK'

Özel'in açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Bizde birileri gibi yolsuzluklar, başka örgütlere üye olduğu için zorla istifa ettirilenler yok. Biz bütün adaylarımıza da aday yapamadıklarımıza da ben kefilim. Bir kaç kişinin istifa, eleştirilerini duyuyorsunuz. 3-5 kişinin iktidara yakın gazetelere manşet olmasının, partiye ateş etmesinin bir anlamı yok.

'BALIKESİR'İN İRADESİ ÇALINDI'

2019 seçimlerini 10 büyükşehirde kazanırken bunlardan biri de İstanbul'du. Başarımızı hazmedemediler ve 2019 seçimlerini iptal ettirdiler. O zaman o dönem milletvekillerimizle İstanbul'a gittik ve gece gündüz çalıştık. Büyük bir zafer elde ettik, mutluyuz. Ama ben o seçimde bir ders aldım, hiç unutamam. Fatih'te esnaf gezmeye başladık. Bir dükkanda kapının içinde ak sakallı bir hacı amca bana muzipçe güldü. 'Ne yapmaya geldin' dedi. 'Ekrem Başkana oy istemeye geldim' dedi. 'Yok öyle beni dinle' dedi. 'Ben Tayyip Bey kime derse ona veriyorum, bu kez de Binali Bey'e verdim ama şimdi Ekrem'e vereceğim' dedi. 'Niye' dedim, 'Bu sefer hak geçti' dedi. Hacı amcanın feraseti Balıkesir'de var. Adalet yerine bulacaksa ben Ahmet Akın'ı Balıkesirlilerin vicdanına havale ediyorum.

2023 seçiminde yüzde 52'den fazla oyumuz vardı. Geçem seçimde Kemal Kılıçdaroğlu'na oy atan herkes Ahmet Akın'a oy atsa Balıkesir kurtuluyor. Geçen seçim Ahmet Akın Millet İttifakı'nın adayı olarak bu seçimi alıyordu. O süreçte 'Burayı biz istiyoruz' dedi. Ahmet Akın gözleri yaşlı çekildi. Burayı öyle istediler, İsmail Ok'a verildi o da eliyle aldı AK Parti'ye verdi. Ortada milli irade hırsızlığı var. Balıkesir'in iradesinin çalınması var. Balıkesir büyükşehri Ahmet Akın'a vermek istiyor.

O süreçte şu söz kulağımdadır; 'Kimseye borcum yok, ama Ahmet sana borcum var' dediler. Siyasettir tamam, şimdi o verilen söz tutulamıyordur eyvallah ama Balıkesir'i seven herkesin vicdanına sesleniyorum. Bu adaletsizliği siz gidereceksiniz.

Ahmet Akın gelirse Balıkesir'e adalet, huzur, sevgi, refah, güven gelir, Balıkesir kendine gelir.

'1 NİSAN'DA ACI REÇETE UYGULANIR'

4 yıl seçmenin bir daha sesini duyuramayacağı bir süreç var. 1 Nisan günü pahalılığı, enflasyonu 1 Nisan'da durduramazsınız ama 31 Mart'ta durdurabilirsiniz. Her şeye rağmen oy vermeye devam ederseniz onları durduramazsınız. 1 Nisan'dan sonra acı reçete herkesin kucağında, her çocuğun gırtlağında. Sandıkta bu iktidara kırmızı kartı yakacağız, sarı kartı göstereceğiz.

'AHMET AKIN EMEKÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK'

Et, Süt Kurumu önündeki 600 metre kuyruğu görünce boğazım düğümlendi. Nasıl Ankara'da Mansur başkan sosyal yardıma öncelik veriyorsa Ahmet Akın da emekçinin ve emeklinin yüzünü güldürecek. 

'İSRAİL'İN EN BÜYÜK GÖRÜNMEZ MÜTTEFİKİ ERDOĞAN'DIR'

Madrid'de Sosyalist Enternasyonel toplantısına gittim. Orada 140 ülkenin temsilcisi var. Nisan ayında Filistin'e gideceğimi, Filistin'in Türkiye solunun Bülent Ecevit'in, Deniz Gezmişlerin mücadelesinde önemli yeri olduğunu anlattım. O saatlerde Erdoğan Sakarya'daymış. Pankartta 'İsrail ile utanç verici ticarete son verin' diyordu. O pankartı Türk polisine toplatan BOP'un eşbaşkanı, İsrail'in görünmez en büyük müttefiki Recep Tayyip Erdoğan'dır.

'SOMA'YI DUYMAYANLAR İLİÇ'TE DE MADENCİLERİN SESİNİ DUYMADI'

Soma'da 301 madenci hayatını kaybetti. Soma'yı duymayanlar İliç'te de madencinin feryadını duymadı. Paranın peşinde koşanlar İliç faciasına sebebiyet verdiler. Orada ÇED'in altında dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum'dur. Vatandaşlarıma çağrımızdır. İliç felaketinin müsebbebini İstanbul'un felaketi yapmasınlar. 

'BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ MAL VARLIĞINI KAPIYA ASACAK'

Ahmet Akın Belediye Başkanı olduğunda mal varlığını belediyenin kapısına asacak. Bütün belediye başkanlarımız belediyelerinin kapısına asacak. Söz veriyoruz.

Kimse CHP'lilere milliyetçilik dersi vermeye kalkmasın. CHP ay yıldızlı bayrak uğruna ölenlerin partisidir. Cumhur İttifakı'nın rengi gridir. Bizim İttifakı'mız Türkiye İttifakı'dır. Ben, Türkiye İttifakı'na bir renk bulalım dedim. İşte Türkiye İttifakı'nın renkleri; kırmızı ve beyaz. Türkiye İttifakı'nı, Ahmet Akın'ı Balıkesirlilere emanet ediyorum."

 

(HABER MERKEZİ)