Özel: Bu acıya şahit olmak ve acıyı taşımak güç

Sabah saatlerinde Manavkuyu'daki enkaz alanına tekrar gelen Özgür Özel, CHP'li, MHP'li ve AK Parti'li belediyelerin omuz omuza vererek çalıştığını kaydetti. Arama ve kurtarma çalışmalarını takip eden Özel, enkazların altında çok hazin hikayelerin olduğuna dikkat çekti. Koordinasyon merkezinde bulunan bakanlar ile enkaz alanında ayaküstü bir görüşme yapıldığını dile getiren Özgür Özel, CHP olarak koordinasyonu sağlamak için gayret içinde olduklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu/Osman Çaklı

İZMİR- İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen ve Kandilli Rasathanesi'nin 6.9 olarak açıkladığı deprem sonrası Bayraklı ve Bornova ilçeleri sınırında meydana gelen yıkımlardaki arama çalışmalarına devam ediliyor.

Bölgeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli belediyelerden gelen arama kurtarma ekipleri de destek verirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel de çalışmaları yakından izliyor. Özel yaşanan deprem sonrası yapılan arama kurtarma çalışmalarına ilişkin son gelişmeleri aktararak, Gazete Duvar'a açıklamalarda bulundu.

'KOORDİNASYONA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Şu an beş enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Özel, son gelişmeleri aktararak şunları söyledi:

"Bunlardan dört tanesi tamamen göçmüş binalar bir tanesi sadece zemin katındaki alışveriş merkezi, zincir mağazanın çöktüğü, üstündeki katların sağlam durduğu ve yana yatmış bir bina var. Bu beşinde kurtarma çalışması yapılıyor.

Biz CHP olarak her enkazın başına bir İzmir milletvekili bir de dışardan gelen milletvekili ve belediye başkan yardımcısı yahut belediye meclis üyesi görevlendirerek, burada AFAD çalışmalarına, belediyelerin çalışmalarına ve valiliğin yürüttüğü çalışmaların koordinasyonuna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizim yapabileceğiz katkılar varsa o noktada koordinasyon merkezi ile iletişim halinde yürütmeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince katkı sağlıyoruz. Şu anda bulunduğumuz binada 3-4 saattir 16 yaşında bir genç ile iletişim kurulabiliyor. Ona ulaşmalarını bekliyoruz. Bunun yanında altı farklı noktadan da bu binada kurtarma çalışmaları yürütülüyor. Diğer yerlerdeki arkadaşların rapor ettikleri bilgilere göre zaman zaman hayatını kaybetmiş vatandaşlar çıkarılıyor. Biraz önce umutlu bir haber aldık. Zemin katındaki BİM alışveriş merkezinin çöktüğü binada üç kadın, üç erkek olmak üzere 6 kişi ile sesli iletişime geçildi. O noktada ciddi bir umut oldu ve oraya doğru yönelme oldu"

'ACILAR KÜLLENDİKTEN SONRA DA UNUTMAYACAĞIZ'

Yaşanan süreçte çok hazin hikayeler olduğunu ve korona süreci ile birleştiğinde durumun gerçekten taşınması güç bir hal aldığını ifade eden Özel, "Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin arama kurtarma ekipleri ve itfaiye ekiplerinin gelmesiyle onlar da dinlenmiş ve tükenmemiş halde oldukları için yeniden bir ivme yakalandı. İzliyoruz takip ediyoruz ancak çok hazin hikayelere şahitlik ediyoruz. İçeride çocuğu olan, özellikle bugün burada hep iki kardeşin iki ayrı odada birden mahsur kaldığı veya hayatını kaybettiği hikayeler var. Bunun sebebi gündüz vakti evde anneler babalar yok ama online eğitim için ayrı odalarda hep iki kardeş veya evde tek başına bir çocuk var. Bu korona virüsü ile deprem felaketi birleşince bambaşka dramlar da ortaya çıkıyor. Yine böyle uzun zaman geçtikten ve bu acılar küllendikten sonra bile unutamayacağımız süreçlerden bir tanesi oldu. Büyük İstanbul depreminden, Soma faciasından sonra geçtiğimiz 6 aydır her gün neredeyse 50 ile 70 kişiyi kaybettiğimiz günlerin üzerine böyle büyük bir acıya gerçekten şahit olunması üzücü, taşınması güç" dedi.

İSTANBUL TEPKİSİNDEN SONRA İBB BAŞKANI SOYER'DE KOORDİNASYON TOPLANTISINA DAVET EDİLDİ

"Son dönemde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da İstanbul'da yaptığı toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu çağırmaması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. CHP olarak buradaki toplantılara dair size bir cağrı geldi mi?" sorumuza cevap veren Özel, son olarak şunları kaydetti:

"Biraz önce hem Tarım Bakanı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı ile birlikte bu enkazın başında ayaküstü görüştük. Kendileri yarın sabahtan itibaren yapılacak koordinasyon toplantılarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı da davet ettiklerini söylediler. İstanbul'daki o çok tepki alan durumdan sonra bu konuda farklı bir davranış sergileyecekleri anlaşılıyor. Bu, olumlu bir şey. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da Cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından aranması da İstanbul'daki kamuoyunun çok tepki gösterdiği bu partizanca yaklaşımı terk edecekleri izlenimi veriyor. Böyle yaparlarsa doğrusunu yaparlar. Diğer türlüsü vatandaş tarafından da büyük bir rahatsızlık ve üzüntü ile karşılanıyor ve tepki gösteriliyor. Bugün burada da birçok vatandaş sizin sorduğunuz bu soruyu da bize soruyor. Belediye başkanlarımız ile birlikte çalışıyorlar mı diyor. O anlamda burada belediyelerin dışlanması gibi bir durumu şu an gördüğümüzü söyleyemeyiz. Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş CHP'li belediyeler ve MHP'li, AK Parti'li belediyelerin ekipleri omuz omuza çalışıyorlar. Biz de bu koordinasyonu sağlamak için gayret gösteriyoruz. "