Oxford, Harvard ve Yale'den Boğaziçi eylemlerine destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversitelerine atadığı Melih Bulu’yu protesto ettikleri için günlerdir polis şiddetine maruz kalan, evleri basılarak gözaltına alınan Boğaziçi öğrencilerine Oxford, Harvard ve Yale üniversitelerinden destek geldi. Oxford akademisyenleri “Öğrencilere yönelik polis şiddeti ve gözaltıları kınıyor, Türk yetkilileri, akademik özgürlük ve özerkliğe saygı göstermeye davet ediyoruz” mesajı yayınladı. Harvard ve Yale okuyan Türk öğrenciler de dayanışma mesajı yayınladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından, öğrenci ve akademisyenlerin başlattığı eylemler yayılarak büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde eylemler düzenlenirken, Boğaziçi öğrencilerine Oxford, Harvard ve Yale üniversitelerinden de destek geldi.

‘AKADEMİK ÖZGÜRLÜK VE ÖZERKLİK’

Oxford Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerin üye olduğu sendika Oxford UCU, Twitter hesabından Boğaziçi öğrenci ve akademisyenleriyle dayanışma mesajı paylaştı. Oxfordlu akademisyenlerin mesajında şu ifadeler yer aldı: “Üniversitede akademik özgürlüğü ve demokrasiyi savunan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki meslektaşlarımızla dayanışma gösteriyoruz. Öğrencilere yönelik polis şiddetini ve gözaltıları kınıyor, Türk yetkilileri, akademik özgürlük ve özerkliğe saygı göstermeye davet ediyoruz.”

YALE VE HARWARD ÖĞRENCİLERİ: YANINIZDAYIZ

Yale ve Harvard’da okuyan Türk öğrenciler de yine sosyal medyadan mesaj yayınlayarak Boğaziçi’ne destek verdi: “Harvard ve Yale üniversitesinde okuyan Türk öğrenciler olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımızın haklı protestolarının yanındayız. Rektör seçimlerinin dürüstlük ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda, demokratik bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Akademik özgürlüğün toplumun bilimsel ve düşünsel gelişiminin bir ön koşulu olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle akademinin bağımsızlığına karşı getirilen hukuksuz müdahalelerin daima karşısında olacağız. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin haksızlığa karşı yürüttükleri mücadelede yanlarında olmaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)