Osman Kavala'dan, Çavuşoğlu'na Gezi yanıtı

Tutuklu iş insanı Osman Kavala, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun iddialarına tepki gösterdi: Bu, Gezi protestolarını itibarsızlaştırmak ve beni cezaevinde tutmak için uydurulmuş bir iddiadır.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi davasında müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamaya cevap verdi. 

Çavuşoğlu'nun, Baerbock'a yönelik kullandığı "Osman Kavala’yı Türkiye’yi aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz. Gezi olaylarında ne kadar fonlandığını biliyoruz. O nedenle Osman Kavala konusunu sürekli gündemde tutuyorsunuz" ifadelerine tepki gösteren Kavala açıklamasında "Gezi olaylarına benim üzerimden yurtdışından kaynak aktarıldığı, Gezi protestolarını itibarsızlaştırmak ve beni cezaevinde tutmak için uydurulmuş bir iddiadır" dedi.

"Yıllardır uğraşılmasına rağmen bu iddiaya yönelik hiçbir bulgu, bilgi, hatta bir işaret ortaya konamamıştır" ifadelerini kullanan Kavala, şöyle devam etti: "Benim beş yıla yakın süre cezaevinde tutulmamı sağlayan yargılama süreci ve Gezi davası, yoğun hukuksuzluklar temelinde yürütülmüştür. Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı’nın yaptığı gibi, Gezi olaylarıyla ilgili asılsız iddiaları tekrarlayarak AİHM’in tespit ettiği ve verdiği kararlarda sona erdirilmesini istediği vahim insan hakları ihlallerini meşrulaştırmaya çalışmak, kabul edilebilir bir şey değildir." (HABER MERKEZİ)