Osman Kavala ve Sedef Kabaş davası hakimi mahkeme başkanı yapıldı

İş insanı Osman Kavala ve gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması kararlarını veren hakim Furkan Bilgehan Ertem'in İstanbul'dan Bitlis’e gönderilerek, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı yapıldığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de yargı kararları tartışma konusu olmaya devam ederken, Osman Kavala ve Sedef Kabaş davalarıyla kamuoyu gündemine gelen İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem terfi ettirildi! Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire’nin, 12 Ağustos tarihli yetki kararnamesiyle Ertem’i Bitlis 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görevlendirdiği ortaya çıktı. Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre, kararname, HSK’nin internet sitesinde de yayımlandı.

2018 yılında avukatlıktan hakimliğe geçen ve 3 yıl 10 aylık meslek kıdemi olan Ertem’in 4 yıllık kıdem şartını taşımamasına karşın HSK tarafından sulh ceza hakimi yapılması eleştiri konusu olmuştu. HSK’nin 21 Aralık'ta aldığı ilke kararına göre hakimlerin İstanbul gibi birinci bölge yargı çevresinde sulh ceza hakimi olmak için 4 yıl aynı bölgede görev yapması gerekiyordu. Ertem ise bu kriteri taşımıyordu.