Osman Kavala bugün hakim karşısına çıkıyor

Gezi Parkı davasında tahliyesine karar verilen fakat darbe girişimi suçlamasıyla tahliyesine karar verilen iş insanı Osman Kavala, bugün hakim karşısına çıkacak. Uluslararası Af Örgütü de Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İş insanı Osman Kavala 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili dosyadan ilk kez hakim karşısına çıkacak. Duruşma saat 13.30'da İstanbul Adalet Sarayı'nda görülecek.

İddianamede Kavala ve Orta Doğu uzmanı Henri Barkey hakkında “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmak” ve “siyasal ve askeri casusluk” suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezası isteniyor.

'BİR SUÇLAMADAN BERAAT ETTİ ANCAK AİHM'İ SAVUŞTURMAK İÇİN CASUSLUKLA SUÇLANIYOR'

Dava öncesinde açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki kararının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak, Kavala'nın tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks, “Osman Kavala yargılama sürecinde, Türkiye yetkililerinin, bağımsız sivil toplumu susturmaya yönelik kapsamlı çabalarının bir parçası olarak, temelsiz ve siyasi güdümlü daha fazla suçlamayla karşı karşıya. Kavala, değil üç yıldan uzun süre tutuklu yargılanmak, cezaevinde tek bir dakika bile geçirmemeliydi” dedi.

Kavala'nın Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada, “cebir ve şiddet kullanarak anayasal kaldırma” suçundan beraat ettiğini hatırlatan Muižnieks, “Osman Kavala bu yıl bir suçlamadan beraat etti; ancak Kavala’nın tutukluluğunun hukuka aykırı olduğuna hükmeden AİHM kararını savuşturmayı amaçladığı açıkça görülen bir girişimle, bu sefer de ‘casusluk’ ile suçlanıyor” ifadelerini kullandı.

Muižnieks, “Duruşmadan çıkabilecek tek makul karar, mahkemenin bu adaletsizliğe son vermesi ve doğru olanı yaparak Osman Kavala’yı serbest bırakması olacaktır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Osman Kavala