Orman Kanunu'nu değişti: Havalimanlarının etrafına otel, AVM, akaryakıt tesisi kurulmasına izin verildi

Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle havalimanlarının etrafına otel, alışveriş merkezi, lokanta, akaryakıt, dini, sağlık vb. tesislerin kurulmasına izin verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Orman Kanunu'nun 17. Maddesinin Üçüncü Fıkrasının Uygulanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, orman sayılan alanlarda kamu yararı ve zaruret bulunması halinde üzerinde ağaç ve ağaççık toplulukları bulunmayan, ormancılık faaliyetleri ve teknik olarak orman kurulması mümkün olmayan fiilen taşlık, kayalık, verimsiz orman alanlarında lisanslı güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerine izin verilebilecek.

İzin verilen havaalanı veya havalimanlarında havaalanı tesisleri yanında yolcuların sağlık, otel, motel, lokanta, akaryakıt istasyonu, dini tesis, terminal binaları, alışveriş üniteleri gibi zaruri ihtiyaçları karşılayacak tesislere izin verilebilecek.

İzin verilen alanlar için alınan taahhüt senetleri noter tarafından onaylanmasının yanı sıra güvenli elektronik imza ile de imzalanabilecek. (HABER MERKEZİ)