Orhan Pamuk'un sergisi Münih'te açıldı

Orhan Pamuk’un Münih Lenbachhaus’ta sergilenecek 'Şeylerin Tesellisi' isimli sergisinin açılışı yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Orhan Pamuk’un “Şeylerin Tesellisi” isimli sergisinin açılışı Münih Lenbachhaus’ta gerçekleşti. Sanat severlerin yanı sıra edebiyat dünyasının da ilgisini çeken serginin açılışına 1300 kişinin üstünde katılım olduğu bildirildi.

Dresden SKD Müzesi ve Münih Lenbachhaus Müzesi koleksiyonlarında yer alan Klee, Kubin, Vermeer ve Watteau gibi önemli sanatçıların resimlerinden ilham alınarak üretilen 26 yeni enstelasyonun yanı sıra, Orhan Pamuk’un çizimler, defterler ve fotoğraflarından oluşan seçki 13 Ekim'e kadar görülebilecek.

Açılışta konuşma yapan Orhan Pamuk şunları söyledi:

"Yıllardır defter ve kağıtlara yapıp çekmecelerde sakladığım eserlerimi gün ışığına çıkarmam için beni cesaretlendiren Lenbachhaus Müzesi küratörlerine müteşekirim. 50 yıldır roman yazıyorum. Yazmaya başladığım ilk yıllarda, aslında ressam olmak isteyen biri olarak güçlü bir girişimle içimdeki ressamı öldürmeye çalıştım. Kararlı bir biçimde kendimi bir yazara dönüştürdüm. Bu yüzden resim yaptığımda mutlu oluyorum. Yazarken her zaman birçok şey düşünüyorum; araştırıyorum, ölçüp biçiyorum, formu düşünüyorum… Yazarken kafamı bir çok şey meşgul ediyor. Resim yaparken ise sadece kendimi ifade ediyorum."

 

Etiketler orhan pamuk edebiyat