Orhan Aydın: Sadece içki yasağı değil ki...

Orhan Aydın, alkol yasağıyla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle sosyal medyada gündem oldu. Aydın, "içki yasağı iktidarın kullandığı yobazca din sömürüsünün bir simgesi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyuncu Orhan Aydın, yayınladığı bir twitter mesajı nedeniyle bugün hedef alındı. Sosyal medyada bir kesim Aydın'ı hedef göstererek, "Orhan Aydın tutuklansın" sloganıyla kampanya başlattı.

Hakkında başlatılan kampanyaya yanıt veren Aydın, "Kampanyanın sloganı ülkedeki hukuksuzluk düzeninin itirafı gibi. Daha önce başka örneklerde de yaşadık. Kendileri gibi düşünmeyenlerin yargılanması ya da mahkum edilmesi de değil 'tutuklanması' uygun bulunuyor! Haksız, hukuksuz bir biçimde tutulması yani. Yargının iktidarın elinde nasıl bir silah haline geldiğinin de bir kanıtı. Saldırıyı yapan hesapların sahte ve 'bot' hesaplar olması, buradaki hukuksuzluğu derinleştiriyor" dedi. 

Sol.org'a konuşan Aydın sözlerine şöyle devam etti:

"Benim için daha önemlisi şu: Tam kapanma kararı ve bu kararla ilgili çıkartılan genelgeler... Yoksul halka açlık ve hastalık dışında bir tercih bırakmıyor. Hepsi! İşsiz olanlar evinde açlığa mahkum olacak, çalışanlar hiçbir destek, hiçbir yeni önlem olmadan marş, marş, fabrikasına yollanacak. Gericiliğin, faşizmin beslendiği lağım bu işte: Sömürü düzeni!

'BENİM GÜNDEMİMDE YOKSULLUK VE SÖMÜRÜ VAR'

"Sadece içki yasağı da değil ki! Bu gerici düzenin toplumsal yaşamın her alanında dinsel tarifler üzerinden hayatı belirlemeye çalışması, açıkça laiklik düşmanlığı değilse nedir?" vurgusunda bulunan Aydın sözlerini şu şekilde bitirdi: 

"Üstelik içki yasağı iktidarın yoksulluğu, sömürüyü, militarizmi, kadın düşmanlığını, çocuk düşmanlığını örtmek için kullandığı yobazca din sömürüsünün bir simgesi. Bu faşizan, bu gerici dayatmayla bir yandan yurttaşların yaşamına saldırılıyor ama bir yandan da pandemide daha da derinleşen bu çürümüş, bu aşağılık düzenin pislikleri örtülüyor.

Benim gündemimde yoksulluk ve sömürü var. Benim gündemimde bu sömürü düzenini sürdürmek için göreve getirilmiş din bezirganlarıyla, baskılarla hesaplaşma var.

Benim gündemimde sanat ve hayat düşmanlığı var. Sömürü ve zulmün bekçiliğini yapanların sanata ve hayata savaş açtığı bir yerde benim gündemim bu."

İÇKİ YASAĞININ İKİ ADI... 

Aydın, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İçki satışı yasağının iki adı var: Biri şeriat diğeri faşizm... İkisi de aynı lağımdan beslenir" demişti.