‘Örgüte üye olmayıp örgüt için suç işleme’ yeniden yargı paketi içinde

AYM'nin iptal ettiği "Örgüte üye olmayıp örgüt adına suç işleme" maddesi yeni yargı paketiyle geri geliyor. Pakette af beklentisi yaratmamak için infaz maddelerinin yer almadığı belirtiliyor.

Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İktidarın üzerinde çalıştığı yargı paketinde son aşamaya gelindiği belirtiliyor. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, Anayasa Mahkemesi'nin geçen yıl iptal ettiği  ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ maddesinin itirazları giderecek şekilde yeniden düzenlenerek pakete ekleneceğini yazdı. 

Yeni yargı paketinin bir hafta içinde Meclis gündemine geleceğini belirten Babacan'ın "Tartışmalı yargı paketi geliyor: 'Örgüt üyesi olmadan suç işleme' geri geliyor" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Hükümetin çalışmalarını son aşamaya getirdiği yeni yargı paketinde çok tartışılan bir hükümde düzenleme yapılıyor. Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl iptal ettiği, ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ maddesi, ayrıntılandırılarak başka bir maddeye taşınacak. AKP’liler, AYM’nin itirazlarını gideceklerini söyleseler de maddenin yeni içeriği’ merak yaratıyor.

İNFAZ VE AF YOK

Paketin bir hafta içerisinde TBMM Başkanlığı’na verilmesi bekleniyor. Bir süreden beri haberleştirilen taslakla ilgili en önemli konu, infaz maddelerinin yer almayacak olması. AKP kurmayları, taslaktaki ceza infaz maddelerinin çıkartıldığını belirterek, ’Ne zaman infaz ile ilgili düzenleme yapılsa af gündeme geliyor. Böyle bir tartışma istemiyoruz’ dediler.

ÇOK TARTIŞILDI

Teklifte yer alacak olan maddelerden biri, Türk Ceza Kanunu’na konulduğundan beri tepki konusu olan önemli bir düzenleme olacak. Anayasa Mahkemesi, 26 Ekim 2023 tarihinde verdiği kararla, Türk Ceza Kanunu’nun, ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçunu düzenleyen 220/6 hükmünü iptal etmişti. Örgüt üyeliği olmayanlara örgüt üyesinden bile fazla ceza verilmesi sonucunu doğuran bu ‘muallak’ fıkranın yeniden kaleme alındığı ve AYM’nin itirazları doğrultusunda açıklık getirildiği ifade edildi.

NETLEŞECEK AMA NASIL?

Verilen bilgiye göre, AYM’nin gerekçeli kararına paralel olarak 6. fıkrada yer alan bu suç, ayrı bir madde olarak düzenlenecek. Suçun çerçevesi net şekilde çizilecek ve buna ilişkin net tanımlar yapılacak. Ne tür durumların bu kapsama gireceğinin detaylı şekilde maddede yer alacağı belirtiliyor. Mevcut maddedeki ceza oranlarının korunacağı, yeni maddenin yeni tartışmalara neden olabileceği iddia ediliyor." 

(HABER MERKEZİ)