Ordu Çevre Derneği: Güzelyalı Mahallesi kıyıları işgal altında

Ordu Çevre Derneği, Altınordu ilçesine bağlı Güzelyalı mahallesi kıyılarının yetkili kurumların uyarılmasına rağmen işgal altında olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu'nun Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi kıyılarının yetkili kurumların uyarılmasına rağmen işgal edildiği belirtildi.

 Ordu Çevre Derneği'nden yapılan açıklamada, “Derneğimizin sosyal paylaşım sayfalarına Güzelyalı Mahallesi’nden kıyıların işgal edildiğine yönelik fotoğraflar geldi. Yerinde yaptığımız incelemede gönderilen fotoğrafların doğru olduğunu gördük. Buradaki deniz kıyısına yapılmak istenen duvar sürecinde dernek olarak dilekçelerimizi vermiştik. İncelendiğini ve duvarın kıyıyı işgal ettiği belirtilmişti. Önlem alınacağı söylenmesine rağmen bugün görüyoruz ki, önlem alma yerine göz yumma olmuş” denildi.

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin kıyı işgalden sorumlu olduğu belirtilen açıklama şöyle:

"Güzelyalı Mahallesi’nde işletmeler ve villaların önleri keyfi olarak işgal ediliyor. Başta Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü; Altınordu Kaymakamlığı ve Ordu Valiliği kıyıların işgal edilmesinden sorumludur. Bu duvarlar buraya yapılmadan önce kamyonlarla taşlar taşındı, ağır makineler kıyıya indi çalıştı. Kıyıları koruyacak kurumların nasıl haberi olmuyor? Bundan sonra ne yapılacak? Para cezasıyla iş kapanacak mı? Kıyılar yeniden halkın kullanımına açılmayacak mı? Dernek olarak takipçisi olacağız ve hukuksal, yasal haklarımızı kullanacağız. Gerekli suç duyurularımızı yapacağız. Bu açıklamamız da suç duyurusu olarak değerlendirilmelidir.

Dernek olarak bunun gibi durumlarda çok şikayet dilekçesi verdik ancak anında incelemeye gidilmediği için telafisi güç zararların oluşmasına neden olunmaktadır. Aynı şekilde Kumbaşı Balıkçı Barınağı’nda bulunan tersanenin alanını genişletmek için hafta sonu deniz dolduruyordu, haber verdik hemen müdahale etmediler. Usulsüzlükler bir an önce önlenmelidir."