Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hapis cezası onaylandı

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu'na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını Yargıtay tarafından onandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yargıtay 16. Ceza Dairesi, HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu'na "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Mahkeme kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından temyiz üzerine dosya Yargıtay'a geldi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu'na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Dairenin gerekçesinde, Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce soruşturmanın başlatıldığı, kovuşturmaya devam edilerek, hüküm kurulduğu belirtildi. Yasama dokunulmazlığı ile milletvekillerinin keyfi ve asılsız ceza kovuşturmaları ve tutuklamalardan korunmasının sağlandığı belirtilen gerekçede, hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılması yasağına ise Anayasa'nın 14, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin de 17. maddesinde yer verildiği ifade edildi.

Gerekçede, Anayasa Mahkemesinin 2008'deki kararında, demokratik yaşam için doğrudan açık ve yakın tehlike oluşturan düşünce açıklamalarının Anayasa'nın 14. maddesi kapsamında "kötüye" kullanma olarak değerlendirilebileceği sonucuna varıldığı ifade edildi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesinin yerleşik içtihatlarında da "terör örgütü propagandası" suçunun Anayasa'nın 14. maddesi kapsamında hakkın kötüye kullanımı olduğuna işaret edilen gerekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu yönde olduğu belirtilen kararlarına yer verildi.

'PKK AÇIKLAMASINA LİNK VERDİ' 

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:

"Sanığın, 20 Ağustos 2016 tarihli paylaşımında, örgüt mensuplarının silahlı fotoğrafının görsel olarak kullandığı, örgütün cebir ve şiddet içeren eylemlerini meşru gösteren ve teşvik eden ifadeler içerdiği anlaşılmıştır. Sanığın, PKK silahlı terör örgütünce yayımlanan bir açıklamanın yer aldığı habere link vermesi, böylece açıklamanın sahiplenilmesi, PKK'nın meşru gösterilmeye çalışılması şeklindeki eyleminin bağlamı ve mahiyeti itibarıyla örgütün siyasi veya sosyal etkinliğini artırmak, sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak, örgütün başa çıkılması imkansız bir güç olduğu ve amacına ulaşabileceği kanaatini toplum üzerinde oluşturmak, halkın örgüte sempatisini artırmak ve aktif desteğini sağlamak amacı taşıdığı belirlenmiştir. Bu hususlar nazara alındığında sanığın savunmasına itibar edilmeyip cezalandırılmasına karar verilmesinde bir isabetsizlik görülmemiştir."

GERGERLİOĞLU: PAYLAŞTIĞIM HABERE AÇILAN DAVA YOK

Twitter hesabından açıklama yapan Ömer Faruk Gergelioğlu, ceza gerekçesi yapılan paylaşımının bugün de yayında olan bir haber olduğunu ve haberle ilgili dava olmadığını belirtti. 

Gergerlioğlu, "KHK ile ihracım sonrası açılan adli soruşturmada 'PKK terör örgütü propagandası' ithamıyla 2.5 yıl ceza almıştım. Ceza T24'deki halen yayında olan bir haberi paylaşmadan verildi. T24'e açılan dava yok, haber hala yayında. Tamamen siyasi bir karardır. Ayrıntıları pazartesi açıklarım" dedi. 

Haberi de paylaşan Gergerlioğlu, "TMK 7/2'ye göre propaganda suçunun oluşmadığı ortada, sadece bir haberi paylaşmışım. Hiçbir şiddet yolunu övmedim, ölmem, hayatım boyunca barışın, hakkın yolunu açmaya çalıştım" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)