Ölmeden önce 12 mektup yazdı: Bana işkence edecekler…

Cezaevinde hayatını kaybeden Mehmet Bozan'ın ölmeden önce gönderdiği 12 mektup ortaya çıktı. Bozan uzun bir süredir cezaevinde işkence gördüğünü söyleyerek sesinin duyulmasını istemiş...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mehmet Bozan adlı mahpus bir buçuk ay önce Sincan Cezaevi'nde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Bozan'ın ölümü sonrası birçok soru işareti yanıt beklerken cezaevi yönetimi herhangi bir açıklama yapmadı.

Ölmeden önce cezaevinde darp edildiğini, işkenceye maruz kaldığını anlattığı mektupları ortaya çıkan Bozan, mektuplarından birinde, “Ölümümden yetkili merciler sorumlu” dedi.

ÖLMEDEN ÖNCE YAZDI: BENİ ÖLDÜRECEKLER

45 yaşındaki Mehmet Bozan, 18 yıldır cezaevinde tutuluyordu. İki yıl önce cezaevinde yaşadığı işkenceden dolayı sakat kalan Bozan, ölmeden önce yaşadığı hak ihlallerini 12 mektup yazarak anlattı. Bozan birçok kez açlık grevine de katılmıştı.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne yaşadıklarını anlatarak mektup gönderen Bozan, verem hastası olmasına rağmen revire çıkartılmadığını, infaz koruma memurları ve idare tarafından sürekli baskı, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığını anlattı. Ayrıca Bozan, bulunduğu hapishanede can güvenliğinin olmadığını söyleyerek, “Beni işkence ile öldürecekler” ifadelerini kullandı.

Bozan son mektubunda ise şunları söyledi: “Baskı, tehdit ve can güvenliğimin olmayışı nedeniyle 28 Haziran Salı günü açlık grevine başladım. Roman mahpus olduğum için hapishane idaresi ve infaz koruma memurlarının kötü muamelesine maruz kaldım. Sürekli ayrımcılığa, baskıya ve şiddete maruz kaldım. Ölümümden yetkili merciler sorumlu.”

‘BOĞAZINDA PARMAK İZLERİ VARDI’

Ailesi ise Bozan’ın işkence sonucu öldürüldüğünü söylüyor. Bozan’ın 70 yaşındaki annesi Ayşe Bozan, oğlunun ölümünden sorumlu olanların yargılanmasını istiyor: “Oğlum 40 gün önce hayatını kaybetti. Cezaevi bize herhangi bir açıklama yapmadı. Oğlum 18 yıl cezaevinde kaldı. Devamlı tehdit edildiğini, işkence gördüğünü söylüyordu. Kafasından, belinden, bacaklarından darbe aldı. Sakat kalmıştı... Maddi durumlardan dolayı 6 ay cezaevine görüşe gidemedim. En son gittiğimde ise ‘anne beni buradan alın’ dedi. Devamlı nakil istedik. Bir türlü sevk etmediler. Adalet Bakanlığı’na kadar başvuruda bulundum. Benim çocuğumu vermediler. Oğlumun cansız bedeninde parmak izleri vardı. Omuz kısımlarında darp izleri, boğazında da parmak izleri vardı. Sonsuza kadar bu işin arkasını bırakmam. Çocuğumun hakkını alacağım.”

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Bozan'ın ölümünden önce cezaevindeki hak ihlallerinin araştırılması için Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na defalarca başvuruda bulundu. Dernek, Mehmet Bozan’ın hastaneye sevki talebiyle 9 Eylül 2021’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu ancak yanıt alamadı. Dernek son kez de Bozan’ın uğradığı hak ihlallerinin incelenmesi için 3 Ocak 2022’de ve 19 Temmuz 2022’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ancak buna rağmen Bozan’ın yaşadığı ihlaller hiçbir şekilde araştırılmadı.