ÖHD: İstanbul Emniyeti’nde işkence yapıldı

ÖHD’li avukatlardan Mehdi Mıhçı'ya, İstanbul Emniyeti’nde işkence açıklaması: "Dört gündür devam ediyor."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), 7 Ağustos’ta İstanbul’da gözaltına alınan Mehdi Mıhçı'nın İstanbul Emniyeti TEM şubesinde işkence gördüğünü açıkladı.

Açıklamada konuşan ÖHD İstanbul Şubesi Eş Başkanı Gürkan İstekli, “Mıhçı 4 gündür gözaltında. Bu konu Türkiye kamuoyunun gündemine gelmeli. İşkence Türkiye’de rutin bir hal aldı. Biz bu durumların karşısında olacağız. Yaşanan tüm işkence vakalarına karşı etkili bir soruşturma yapılması için başvurularımızı yapacağız” dedi.

Mehdi Mıhçı’nın avukatı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Vedat Çağırtekin de, müvekkilinin 7 Ağustos’ta İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı bir ekip tarafından gözaltına alındığını ve ilk andan itibaren işkenceye uğradığını söyledi.

Avukat Çağırtekin, Mıhçı’nın bir odaya kapatılıp sorguya alındığını, "etkin pişmanlıktan yararlanması için bilgi vermesinin talep edildiğini" belirtti.

‘AİLESİYLE TEHDİT EDİLDİ’

“Daha sonra yeterli bilgi vermediği ve iş birliği yapmaya yanaşmadığı gerekçesi ile oda içerisinde darp edilmeye başlanmıştır” diyen Çağırtekin, şunları söyledi: “Mehdi Mıhçı tüm gün boyunca odada tutularak farklı ekipler tarafından darp edilmiş, konuşmazsa kendisinin ve ailesinin öldürüleceğinden bahisle ölümle tehdit edilmiştir. Müvekkilimiz, gözaltında bulunduğu ikinci gün de aynı odaya alınmış, saatlerce sorgulanmış, hakaret ve tehditlerle beraber darp edilerek yine işkenceye maruz kalmıştır. Müvekkilimiz aynı gün yine işbirliğine yanaşmadığı gerekçesiyle bu sefer de makattan cop sokulması, cinsel organının ezilmesi, cinsel organının sıkılması gibi insanlık dışı, onur kırıcı işkence yöntemlerine maruz bırakılmıştır."

‘SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI’

Mıhçı’nın kendisine yapılan işkencenin durması için süresiz açlık grevine başladığını aktaran Çağırtekin şöyle konuştu:

“Ancak bu tepkisine rağmen aynı ekipler tarafından sistematik olarak hakaret ve işkence suçu işlenmeye devam edilmektedir. Müvekkilimiz Murat Mıhçı ile yapılan görüşmede konuşurken zorluk çektiği, göz kapaklarının istemsizce kapanması sebebiyle uykusuz bırakıldığının anlaşıldığı, etrafını kontrol etmesi sebebiyle korktuğu, can güvenliğinden endişe duyduğu, ailesine zarar verilmesinden çekindiği, uğradığı darp ve saldırı sonucu oturur pozisyondayken doğrulmakta zorluk çektiği görülmüştür. Ayrıca kendisine darp izleri sorulduğunda çoğunlukla karın ve kasıklarına darbe vurulduğunu; bunun dışardan izlerin gözükmemesi için kasıtlı yapıldığını düşündüğünü aktarmıştır.” dedi.

‘ADALET BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET EDİYORUZ ‘

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “İşkence iddialarının hem adli hem de idari olarak kararlılıkla üzerine gidiyoruz” sözlerini hatırlatan Çağırtekin, sözlerine şöyle devam etti:

“Konuyla ilgili hukuki sürecin takipçisi olacağımızı belirtmekle beraber bu iddiaları aydınlatma yükümlülüğü olan Adalet Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.”

SÜLEYMAN SOYLU: İSTANBUL'A EYLEM YAPMAK ÜZERE GELDİ

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Mıhçı'nın yakalanmasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Murat Karayılan'ın talimatıyla İran üzerinden Türkiye’ye geçen, PKK’nın sözde özel kuvvetlerine mensup, bomba eğitimi veren, İstanbul’da eylem yapmak ve yaptırmak üzere gelen; Seydo Botan Gever kod adlı Mehdi Mıhçı, başarılı bir operasyonla sahte kimlikle İstanbul’da yakalandı" ifadelerini kullandı.

Emniyetteki işlemlerin ardından bugün İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen Mıhçı, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi. (HABER MERKEZİ)