OECD araştırması: Geçinemeyenlerin en yüksek olduğu ülke Türkiye

OECD araştırmasına göre, Türkiye'de ailelerin yüzde 70'inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - OECD ülkeleri arasında ailesini geçindirmekte en çok zorlanan ebeveynler Türkiye'de yaşıyor. Araştırmaya göre ailelerin yüzde 70'inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişeli.

OECD'nin yaptığı araştırmaya göre, yüksek enflasyon nedeniyle örgüte bağlı ülkelerde yaşayan her 10 aileden 9'u hayat pahalılığı ve fiyat artışlarından endişe duyduğunu belirtti. 

HÜKÜMETLER DEĞİL, AİLE VE ARKADAŞLAR GÜVEN KAYNAĞI

T24'te yer alan habere göre,  ailelerin yaklaşık yüzde 47'si gıda, ev harcamaları, enerji ve borçlardan oluşan temel harcamaları bile  karşılayamamaktan endişe duyuyor. 

Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 33'ü, olası bir ekonomik bunalımda kendi hükümetlerinin yapacağı yardımın yeterli olacağını düşünüyor. Katılımcılar, ekonomik zorlukları aşmada arkadaşları ve ailelerine daha fazla güveniyor.

Ayrıca ailelerin yüzde 73'ü kendi hükümetlerinin hayat pahalılığı ile mücadeleyi öncelemesi gerektiğini düşünüyor.

TÜRKİYE OECD ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Ülke bazlı bakıldığında ise geçinemeyenlerin oranının en yüksek olduğu yer Türkiye. Türkiye'de ailelerin yüzde 70'inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyuyor. Türkiye, bu konuda yüzde 47'lik OECD ortalamasının çok üzerinde yer alıyor.

Türkiye'nin ardından Şili ve Meksika'daki ebeveynler, geçim derdini en çok hissedilenler olarak araştırmada ilk 3 sırayı oluşturdu.

En az geçim derdi yaşayanlar ise Danimarka, Hollanda ve İsviçre'de yaşayan aileler. (HABER MERKEZİ)