NYT: Trump'ın tedavisi 100 bin dolara mal oldu

New York Times (NYT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Covid-19 tedavi masraflarının 100 bin doların üzerinde olduğunu hesapladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - New York Times, tedavi için 3 gün Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesi’nde yatan ABD Başkanı Donald Trump’ın olası sağlık harcamalarını mercek altına aldı. Times'ın haberinde, hastaneye helikopterle gelip giden ve tedavi süresince defalarca Covid-19 testi yapılan, oksijen, steroid ve deneysel ilaçlar verilen Trump’ın tedavi masraflarının 100 bin doların üzerinde tutacağı tahmini yapıldı.

ABD'DEKİ TEDAVİ MASRAFLARI MERCEK ALTINA ALINDI

Ayrıca haberde ABD'de yapılan tedavi masraflarına da ayrı bir parantez açılırken bir kişinin 400 bin dolar ücret ödeyebileceğinin de altı çizildi. “Başkan olmayan biri için bu tedavi Amerikan sağlık sisteminde 100 bin dolardan fazlaya mal olur" ifadeleri yer alan haberde şu tespitlere yer verildi: "Bu ülkede hastalar, sağlık sigortası payını ödedikten sonra bile önemli sürpriz fatura ve tıbbi borçla karşı karşıya kalıyor.”

Sağlık masrafları federal hükümet tarafından karşılanan Trump’ın fatura endişesi bulunmadığına dikkat çekilen haberde, salgın sürecinde hastaneye yatırılan vatandaşların ise kaldığı süreye göre 400 bin dolara kadar faturalarla karşılaştığı örnekleri verildi.

Haberde, FAIR Health veri tabanı kayıtları kaynak alınarak, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatan 60 yaş üzeri bir kişinin ortalama masrafının 61 bin 912 dolar tuttuğu bilgisi paylaşıldı.

Trump, taburcu olduktan sonra kaldığı hastanede yüksek kalitede tedavi gördüğünü belirtmiş, Twitter hesabından da, “Kovid’den korkmayın, hayatınıza hakim olmasına izin vermeyin” şeklinde paylaşım yapmıştı. (AA)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR