Nurhak'taki maden girişimi iptal oldu

Maraş'ın Nurhak İlçesinde beş köyün ortasına maden ocağı yapma girişimi halkın karşı çıkması sonucu iptal oldu.

Köylüler madene karşı harekete geçmişti. Fotoğraf: Nurhak Belediyesi
Google Haberlere Abone ol

 

DUVAR - Maraş'ın Nurhak ilçesine bağlı Pınarbaşı ve Barış mahalleleri arasında kalan Bağlıca, Kuşluk, Bağırsağın Deresi, Körteşin ve Yazı köylerinin ortasında yapılmak istenen demir - alüminyum madeni ruhsat sahibi kişinin sahayı terk talebi sonrası iptal edildi.

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Kahramanmaraş Valiliğine gönderdiği 16.12.2020 tarihli yazıda, Nurhak İlçesinde Mehmet karagüllü adlı kişinin sahibi olduğu arama ruhsatı içini kişinin sahayı terk talebi olduğu belirtilerek, "Söz konusu sahada herhangi bir faaliyette bulunulmaması, bulunulduğu taktirde faaliyetin durdurularak Genel müdürlüğe bilgi verilmesi" istendi.

BELEDİYE BAŞKANI: HALKIN KARARLI DURUŞU GERİ ADIM ATTIRDI

Kaymakamlıktan belediyeye gönderilen maden ruhsatı iptal yazısını sevinçle karşıladıklarını belirten Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, "Nurhak Halkının kararlı duruşu ve haklı talebi geri adım attırmıştır. Bu durum halkımızı ziyadesiyle memnun etmiştir. Nurhak kazanmıştır, çevre kazanmıştır, hayvansal üretim kazanmıştır. Rantın karşısında Köylü kazanmıştır. Nurhak yok olmaktan kurtulmuştur" dedi. 

Mehmet Karagüllü adlı bir kişi tarafından yapılmak istenen madencilik projesinde 231 dönümlük bir sahada, yılda toplam 100 bin ton maden üretimi yapılması planlanıyordu. Büyük bir kısmı orman alanı olan proje sahasının yöre halkının en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık için büyük önem taşıyan 9 bin 239.75 metrekarelik kısmı ise mera nitelikli arazilerden oluşuyordu. (Kaynak: Evrensel)

Etiketler maraş nurhak maden