Notos'un Mart-Nisan sayısı yayımlandı

Notos'un 85. sayısı yayımlandı. Derginin dosya konusu, "Yüzyılın 100 Şairi" oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Notos’un Mart-Nisan 2021, 85. sayısı çıktı. Dergi, her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık soruşturmalarının on beşincisinin sonuçlarını Mart-Nisan sayısında açıkladı. Bu yılki soruşturmanın konusu, edebiyat kamuoyunun en önemli bulduğu şairler.

Dünya şiirinin son yüzyılından biraz daha uzun geçmişini kapsayan "Yüzyılın 100 Şairi" soruşturması 365 şair, yazar ve editörün yer aldığı önemli bir kamuoyunun seçimlerini yansıtıyor. Yeni sayıda yer alan dosya kapsamında Bâki Ayhan T., Yücel Kayıran, Haydar Ergülen, Gonca Özmen, Roni Margulies’in yazıları, Selçuk Demirel, Onur Aşkın ve Seda Mit’in desenleri yer alıyor.

ANDRES BARBA İLE SÖYLEŞİ

Notos’un 85. sayısında Herralde Roman Ödülü sahibi İspanyol yazar Andrés Barba ile Türkçede yeni yayımlanan romanı 'Işıklar Ülkesi', çocukluk miti ve yazma süreci üstüne bir söyleşi yer alıyor.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alper Güngör, Aslı İdil Kaynar, Pınarnaz Eren, Esin Akşar ve kısa bir denemesiyle Maria Popova yer alıyor.

BİR YAZARIN SEÇTİKLERİ

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Şükran Yiğit etkilendiği ve kişisel tarihinde yeri olan kitapları, Defne Sandalcı ise en çok etkilendiği şairi nedenleriyle birlikte Notos’a anlattı.

Kerem Işık ve Melih Günaydın kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlattı. Foto-Yazı bölümünde ise Begüm Yamanlar’ın fotoğrafını İdil Deniz Türkmen kısa bir anlatıyla yorumladı.

Kitaplık bölümünde Banu Yıldıran Genç, Dorothy Parker’ın toplu öyküleri 'Yarın Berbat Bir Gün' ve 'Çıplakları Giydir’i, Esra Ertan, Jaklin Çelik’in 'Sarhoşların Perşembesi' romanını, Gökhan Yılmaz, Serkan Türk’ün ilk romanı 'Ausgang'i, Şenay Eroğlu Aksoy, Ayça Erkol’un öykü kitabı 'Bir Kış Gecesi Misafiri'ni inceledi.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar şöyle: Eugene McCabe, Zafer Doruk, Celâl Üster, Hacer Paçacı, Aziz Avcı, Doğuş Benli, Özge Akdeniz, Burcu Çalışkan, Ümit Aykut Aktaş, Tunç Kurt, Başak Arslan, Başak Güntekin, Ahmet Bayram. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)