'Normal bir ülkede bu iddialar için onlarca dava açılırdı, ama onlar kafalarını kuma gömüyor'

HDP'li Kerestecioğlu, Peker videolarını değerlendirdi: "Kafalarını kuma gömen savcılar utanç ülke için. Bu iddialara normal bir ülkede onlarca dava açılırdı. Ama onlar kendi konforlarını düşünüyor."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, gündemden düşmeyen suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği cevabı eleştirdi. Meclis Genel Kurulu'ndaki Sigortacılık Kanunu görüşmelerinde partisi adına söz alan Kerestecioğlu "Bu kadar sessiz, soluksuz, aslında sası diyeceğim bir Mecliste ne konuşacağımı bilemiyorum çünkü hiçbir şey yok. Yani bir heyecan yok, bir müzakere yok, halkın herhangi bir derdine deva olacak bir şey yok" dedi. Kerestecioğu'nun değerlendirmeleri özetle şöyle: 

'HEPSİ BİRBİRİNE KARIŞMIŞ'

"Hani 'ekonomi' diyorsunuz, büyük Köfteci Yusuf operasyonundan mı konuşayım mesela? Bir Bakanın yaptığını iddia ettiği, gerçekten memleket için büyük önem taşıyan Köfteci Yusuf operasyonu. Evet, ben deneyimli gazeteci Ali Topuz'un sözleriyle ifade edeyim: "Bir ara toplam yapalım şu döneme ilişkin. Namus, vatan, millet, devlet lafları çıkınca nutuklardan şu laflar kalıyor: Kumar, mafya, soygun, arazi, çökme, kıytırık marina, uyuşturucu, prensler, prensesler, sayılı zenginler, iş insanları. Birinci öbekteki laflar yani namus, vatan, millet, devlet bunlar kavgada kullanılan silahlar; ikinci öbekteki laflar kavganın alanı. Peker 'Alanda çok aşçım var' dedi özetle." Halka düşen ne buradan? Yoksulluk, yoksulluk, yoksulluk, haksızlık, adaletsizlik... Meclis'e düşen ne? Sessizlik, sessizlik, sessizlik... Söylenen çirkin, cinsiyetçi, fütursuz sözlerin sahibi kim, hangisi söylüyor; siyasetçinin lafı mı o yoksa organize suç örgütünün lafı mı onlar bile belli değil, hepsi birbirine karışmış, anlaşılmıyor bile.

'KAFALARINI KUMA GÖMEN SAVCILAR' 

Evet, su çürüdü ve tuz koktu, memleket, memleket değil. Kız babasıyım, kız babasıyım diye tutturan bir mafya babası. Hatta buradan yürür ailenin önemine dem vurup buradan duyar kasabilir, duyarlılık yapabilir. Sanırsınız her şey çok normal ve bunu normalleştirmek gerçekten en büyük tehlike ve utanç bu ülke için. Ben babamdan söz edeyim, benim babam da 2 kız babasıydı ve gerçekten sadece bizleri okutmak için didindi, namusuyla helalinden kazandıklarıyla. Bugün var mı, namusuyla helalinden kazandı diyebileceklerimizin sayısı gerçekten azalmadı mı? Ve bunları normalleştirenler aynı zamanda kafalarını kuma gömen savcılar da utanç bu ülke için. Bütün bu iddialar için normal bir ülkede onlarca dava açılırdı, onlarca soruşturma açılırdı ama hayır, onlar kendi konforlarını düşünüyorlar ve kafalarını kuma gömüyorlar. Evet, gerçekten su çürüdü, tuz koktu, yoksulluk, yolsuzluk arşa erdi ve ben diyorum ki 'Yeter artık!' demek yetmiyor, gerçekten birinize istifa da değil topunuza istifa, topunuza istifa. Artık bıçak kemiğe dayandı herkes için.

'NE YAPARSAM YAPAYIM BAŞIMA BİRŞEY GELMEZ SOYUNDANLAR'

Peker ne diyor siyaset ve iş dünyası ilişkilerini anlatırken? "İmam mı bilecek, tabii ben bileceğim.". Tabii o biliyor, suçlu olan bilir çünkü, suçunu bilir, suç ortaklarını bilir, gayet iyi biliyor ve anlatıyor. Evet, absürt ötesi bir ülkede absürt ötesi kesitler yaşıyoruz ve hepsi aynı soydan bunların. Öyle kibirli, öyle küstah, öyle fütursuz çünkü ne kadar kötülük ve haksızlık yaparsam yapayım başıma bir şey gelmez soyundanlar ve kişi kendinden bilir işi. Bu cinsiyetçi, mafyacı, siyasetçi delikanlılar, kadınların tırnağı olamaz ama her fırsatta da kadınlara dil uzatırlar. Ağzınızı temizleyin artık, ağzınızı temizleyin; tükürüklerinizden kirlendi bu ülke, gerçekten tükürüklerinizden kirlendi." (HABER MERKEZİ)