Nilüfer Belediyesi'nden 'Geçen Program' sergisi

Nilüfer Belediyesi, 22 Şubat'ta Can Aytekin’in 'Geçen Program' adlı sergisini ağırlayacak. Sergi, 21 Nisan tarihine dek ziyaret edilebilecek. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Nilüfer Belediyesi, Can Aytekin’in 'Geçen Program' adlı sergisine, Kevser Güler küratörlüğünde, 22 Şubat Perşembe itibarıyla Nâzım Hikmet Kültürevi’nde ev sahipliği yapmaya başlayacak.

Nâzım Hikmet Kültürevi’nin mekansal kurgusuyla ilişki kuran 'Geçen Program' sergisinde Aytekin, dijital teknolojiler öncesinde yaygın bir üretim olan afiş ressamlığı pratiğinin tekniklerine, kağıt malzeme ve baskıyla ilişkisine ve açık ya da örtük resim tarihi referanslarına yakından bakıyor.

'Geçen Program', Can Aytekin’in afiş ressamlığı ve kağıt malzemeye odaklanan sergilerinin yeni ayağı olarak izleyiciyle buluşuyor. Sergi, sanatçının yakın dönemde yaptığı başka iki sergi ve iki gösterimle ortaklıklar taşıyor. 2018’de Ariel’de, 2019’da 'Gelecek Program' adlı solo sergisiyle Riverrun’da, 2022’de 'Şimdiki Program' sergisiyle Versus Art Project’te ve 2023’te Büyükada Lale Sineması’ndaki vitrinde yaptığı sergilemede Aytekin, bu çerçevede oluşturduğu yapıt serilerinden seçkiler göstermişti. Bir bakıma bu sergiler birbirleriyle temas halinde doğmuş yapıt serilerinden çoğalıyor, başka mekanlara taşınırken seçkiler farklılaşırken yeni bir mekansal örgütlenmeyle bir arada gösteriliyorlar. Tıpkı filmlerin sinemadan sinemaya, şehirden şehire taşınması gibi, Can Aytekin de bu yapıtlar serisini, bir dosya gibi taşıyor ve görmenin ve görsel örgütlenmenin mimariyle ilişkisine de özen göstererek başka mekanlarda başka kadrajlar sunan sergilere dönüştürüyor.

Sanatçı belirli bir film bağlamında ürettiği, afiş, sinema feneri, lobi fotoğrafları, poster baskıları dahil efemera külliyatını, sergileneceği mekana göre yeni ilişkiler önerecek biçimde paylaşıyor. Film gösterimleri öncesinde lobide, fuayede, sinemanın girişinde kurulan sergileme panolarının, dekorların ve afişlerin geçiçiliğini benimseyerek, hızlı ve ucuz çözümlerle ilerleyen sanatçı, üretim süreçlerini kutsamaktan imtina etmenin, yaşamın telaşını ve aceleciliğini sahiplenmenin olanaklarını hatırlatıyor. 

Sergi, 21 Nisan tarihine dek ziyaret edilebilecek. 

Sergiye bir dizi paralel program eşlik ediyor:

Can Aytekin, Fatih Özgüven, Kevser Güler - Sergi Konuşması: Kağıt Üzerinde, 16 Mart
2024 Cumartesi
Can Aytekin -  Kes, Yapıştır, Renklendir, 17 Mart 2024 Pazar 
Başak Ürkmez – Dev Sinemaların Devasa Afişleri, Sinema Fenerleri 20 Nisan 2024
Cumartesi 
Can Aytekin - Kes, Yapıştır, Renklendir, 21 Nisan 2024 Pazar 

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)