Nijer Cumhurbaşkanı, bakanlara 'çok eşliliği' yasakladı

Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, bakanlara "çok eşliliği" yasakladığını, ikinci bir evlilik yapmak isteyenlerin bakanlık görevinden ayrılması gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, 13 Mayıs'ta kutlanan Ulusal Kadınlar Günü dolasıyla Mahatma Gandhi Uluslararası Konferans Merkezi'nde bir etkinliğe katıldı. 'Nijer nüfusunun giderek arttığını' söyleyen Bazoum, demografik geçiş konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Nijer'in gelişmesinin önünde 'ciddi bir nüfus artış problemi olduğunu' söyleyen Bazoum, bu konuda bölge ülkelerinden örnekler verdi.

NÜFUS ARTIŞ HIZI YÜZDE 4 

Bazoum, 1960'da Nijer'in 3,3 milyon, Benin'in 2,4 milyon ve Senegal'in 3,2 milyon nüfusa sahip olduğunu anımsatarak, bugün Senegal'in 16 milyon, Benin'in 12 milyon buna karşın Nijer'in ise 24 milyon nüfusa ulaştığını belirtti. Nijer'de nüfus artış hızının yaklaşık yüzde 4 olduğunu belirten Bazoum, bu durumun ülke refahı, üretim ve gündelik yaşamın kalitesini olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

BAKANLARI 'ÇOK EŞLİLİK' KONUSUNDA UYARDI 

'Çok eşlilik' konusunda da açıklamalarda bulunan Bazoum, kabineyi bu konuda uyardığını belirtti. Bazoum, "Bakanlara, 'benim hükümetimde yer aldığınız sürece size çok eşliliği yasaklıyorum' dedim. Elbette bir bakan ikinci bir kadınla evlenmek isteyebilir, buna karışamayız ancak o zaman hükümetten ayrılması gerekir" dedi.

Sahra Altı Afrika nüfusunun yaklaşık yüzde 11'inin çok eşli olduğu biliniyor. Özellikle Batı Afrika'da yaygın olan çok eşlilik bölge ülkelerinin büyük bir kısmında ya yasal kabul ediliyor ya da örf ve adet hukuku kapsamında değerlendiriliyor. Başkent Niamey'de kadınların 13 Mayıs 1991'de siyasi hakları için sokağa çıkması sonrası her yıl 13 Mayıs Nijer Ulusal Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. (AA)