Nevşin Mengü ve Cüneyt Özdemir'den Faruk Bildirici'ye 'reklam' yanıtı

Gazeteci Nevşin Mengü'nün bir ürünün reklamını yapmasını eleştiren Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici'ye Mengü ve Cüneyt Özdemir'den yanıt geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici'nin Gazeteci Nevşin Mengü'nün YouTube yayınında ve Instagram hesabında bir ürünün reklamını yapmasını eleştirerek, "Nevşin Mengü, örtülü reklam yerine artık iş birliği etiketi de ekleyerek açıkça reklam yapmaya başlamış" ifadelerini kullanmasına Mengü ve Gazeteci Cüneyt Özdemir'den yanıt geldi. 

'BİZE MAAŞ ÖDEYEN YOK'

Mengü, kendisini eleştiren Bildirici'ye Youtube kanalından verdiği yanıtta, "Faruk Bildirici ‘Gazeteciler reklam alıyorlar, etik değil demiş’. Sene 2022 ve bizim gazetecilik yaptığımız, yayıncılık yaptığımız mecralar değişti. Ben kendim bir mecrayım. Bizim patronumuz yok. Elimizden geldiğince güzel bir şey yapmaya çalışıyoruz. Kendi patronumuz kendimiz. Bize maaş ödeyen yok. Biz iş yapıyoruz, fatura kesiyoruz, şirketimizi döndürüyoruz." dedi.

'FARUK BEY'LERİN JENERASYONU ANLAMIYOR'

Mengü, "Ben mecrayım, bunu Faruk Bey’lerin jenerasyonu anlayamıyor. Onlar için çok zor, ben de merkez medyadan geldiğim için, merkez medyanın dağılmasıyla beraber tüm imtiyazlarını, güç aldıkları şeyi kaybettiler. Kardeşim ben burada imtiyazla bir frekans filan almış değilim, Youtube’da insanların istiyorlarsa tıklayıp izledikleri bir Youtube kanalım var. İsterseniz izlersiniz; istemezseniz izlemezsiniz. Kameraman, kurgucu arkadaşlara ‘Bedava mı çalışın’ diyelim" ifadelerini kullandı.

'GELİR MODELİNİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ, AKLINIZ BUNU ALMIYOR'

Kendisi de Youtube kanalı üzerinden yayınlar yapan gazeteci Cüneyt Özdemir de Twitter üzerinden Bildiri'yi eleştirerek, "Faruk Bey Nevşin'in bu postunda neye itiraz ediyorsunuz bizi biraz daha aydınlatır mısınız? İşbirliği yerine 'advertorial' ya da 'bu bir ilandır' yazsa bir problem yok muydu? Fark ne? Yeni kurulan medya düzeninde gazetecilerin gelir kaynağını nasıl oluşturmasını düşünüyorsunuz? Ya sizin haberiniz olsa ne olur olmasa ne olur? Size rağmen bu medya düzenini biz kuruyoruz. Anlamak istemediğiniz şu, bu kurulan yeni medya düzeninde bütün bildik kuralları yıkıyoruz. Gelir modelini yeniden tanımlıyoruz. Kişisel medyalar inşa ediyoruz. Aklınız bunu almıyor" ifadelerini kullandı.

'YENİ MEDYA DÜZENİ KURULUYOR'

"Kimsenin gazeteciliği satılığa çıkardığı yok" diyen Özdemir, "Ayrıca sizin gazetecilik siciliniz bize ahmak kesmeye yetmez. Babıali koridorlarında hepimizin gazetecilik için verdiği emek, aldığı riskler, hayatını attığı riskler ortada. Siz kimsiniz de bize gazetecilik etiği dersi veriyorsunuz? Reklamda sınır ne olacak elbette tartışabiliriz. Neyin reklamını yapar yapmaz bunu da tartışabiliriz. Siyaset reklamını nasıl yapacak bu da tartışılır ama sizin kutsal bellediğiniz medya patronlarının yazdığı etik kurallardan değil. Yeni bir medya düzeni kuruluyor" dedi.

'REKLAM YAPAN GAZETECİ, MESLEĞİNİN GÜVENİLİRLİĞİNİ PARAYA TAHVİL ETMİŞ KİŞİDİR'

Özdemir'in tweetleri yanıt veren Faruk Bildirici gazetecinin her zaman, her yerde gerçeğe sadık kalmakla yükümlü olduğunu vurgulayarak, "İnsanlara gerçeği söylemek zorundadır. Reklam yapan gazeteci, mesleğinin güvenilirliğini paraya tahvil etmiş kişidir. Yeni medya düzeninde gazetecilik satılığa çıktı da haberim mi yok? Evrensel gazetecilik ilkelerini kimse kendine göre eğip bükmemeli. Yeni medya düzeninde gazetecinin en büyük gelir kaynağı okuru, izleyicisi olabilir. Gazeteci gelir için her para verenin istediğini söyleyecek mi? Reklamda sınır ne olacak? Örneğin parti reklamı yapacak mı?" ifadelerini kullandı.

'KENDİNİZİ ETİK POLİSİ VE STANDART KOYUCU OLARAK ATADIĞINIZI ANLIYORUM'

Bildirici'ye Youtube yayınının yanı sıra Twitter'dan da tepki gösteren Nevşin Mengü, "Faruk bey, tebrik ederim bu tartışma vesilesiyle hiç okunmadığınız kadar okundunuz. Kendi kendinizi etik polisi ve standart koyucu olarak atadığınızı anlıyorum. Benim hesap vereceğim tek mercii izleyicilerim. Sizlere self proclaimed ombudsmanlığınızda başarılar dilerim. Ne var ki patronsuz medyada gün dahi çalışmamış bir kimseden öğüt almak iş öğrenmek gibi bir niyetim yok. Olgun erkekler olarak kurduğunuz fildişi kuleleriniz yıkıldığı için üzgünüm. Kolaylıklar dilerim" dedi.

EZEL AKAY'DAN ÖNERİ: TARTIŞMANIN TAM ZAMANI

Yönetmen Ezel Akay da konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bence 'Yeni Haber Medyasının Yeni Etik ve Habercilik Kuralları'nı tartışmanın ve anlaşmanın tam zamanı: Neden bir 'Arama Toplantısı' Yapmıyorsunuz? Faruk Bey de adapte olabilir şüphesiz!" diyerek Mengü, Özdemir ve Bildirici'ye çağrıda bulundu.


SEDAT BOZKURT: GAZETECİLİK VE REKLAMCILIK İKİ AYRI MESLEKTİR

GazeteDuvar yazarı, gazeteci Sedat Bozkurt da sosyal medya hesabından tartışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozkurt şunları yazdı:

"Gazetecilik yapılan mecralar ilk kez teknolojik gelişmeler nedeniyle değişmiyor. Daha önce de mecralar değişti ama gazetecilik, ilke ve değerleri değişmedi. Gazetecilik yapılan mecralar değiştikçe yeni yeni gazetecilik tarifleri yapılacak ise durum hayli sıkıntılı demektir.

Gazetecilik ile reklamcılık 2 ayrı meslektir. Gazetecilik yapılan mecralarda reklam yayınlayabilirsiniz. Her iki alanı kesin hatlarıyla ayırmak koşuluyla. Gazeteci nasıl haberin öznesi olamazsa reklamın da öznesi olamaz. Gazeteciliği eğip bükerek yaptığınıza uygun hale getirmeyin."  (HABER MERKEZİ)