Nevşin Mengü ortaya çıkardı, sahte doçentin ataması iptal edildi

Gazeteci Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi'nde görevli Zulal Atalay isimli 'akademisyen'in doçentlik belgesinin sahte olduğunu ortaya çıkardı. Üniversite Laçin'in atamasının iptal edildiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Gazeteci Nevşin Mengü'nün, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi'ne atandığını ortaya çıkardığı 'akademisyen' Zulal Atalay'ın ataması iptal edildi, hukuki süreç başladı.  

Mengü, dün Twitter hesabından skandal atamayla ilgili şu mesajlar paylaştı:  

"Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi'ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite'de Ankara'dan "yukarından" bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin... Atalay, CV'sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar'ın imzası var, ancak 2006'da Ahmet Acar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil. Doktorasını ODTÜ'ye yaptığını tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde Zulal Hanım’a ait bir tez yok. Üstelik Zulal Hanım’ın üniversiteye sunduğu CV’de beyan ettiği doktora tez başlığı Profesör Doktor Ferhat Pirinççi’nin doktora tezine ait. Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi’nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış. Zulal Hanım’ın CV’de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay’a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz.

Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Taşra Üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?"

ATAMASI İPTAL EDİLDİ

Mengü'nün paylaşımlarının ardından iddialar doğrulandı ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) doçentlik belgesi sahte çıkan Zulal Atalay'ın atamasını iptal edip hukuki süreç başlattı. 

ASÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bir öğretim üyesinin İktisadi ve İdari Birimler Fakültesine 28 Eylül'de yapılan atamasının iptal edildiği duyuruldu.

Öğretim üyesi hakkında hukuki sürecin başlatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Sosyal mecralarda tartışma konusu olan ve 28 Eylül'de işe başlamış bulunan; öğretim üyesinin üniversitemize sunduğu ve atanmasına temel teşkil eden doçentlik belgesiyle ilgili bir hafta önce oluşan tereddüt, ciddiyetle takip edilmiş ilgili kurumla yazışma yapılmıştır. Bugün itibarıyla gelen belge üzerine bahse konu şahsın atanması iptal edilmiştir. Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulmasına ilişkin hukuki süreç başlamıştır."

'3 AYDIR İNCELEME ALTINDAYMIŞ'

Mengü, üniversitenin açıklamasının ardından şu paylaşımı yaptı: "Tweetlerin ardından ÜAK başkanı Abdülkerim Çalışkan temasa geçti. Bu kişi üç aydır inceleme altındaymış. Bugün itibariyle Aksaray Üni Atalay’ın atamasını iptal etti. ÜAK, Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığını tespit etti." 

HABERİ YAPANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Üniversitenin duyurusunun ardından avukat Ayşenaz Çimen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Zulal Atalay Laçin’in kendisine ulaştığını ve akademik kariyerine ilişkin belgeleri kendisine gönderdiğini söyledi. Zulal Atalay’ın haberi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Çimen paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Prof. Laçin, yaklaşık iki senedir akademik kariyeri hakkında asılsız ihbarlarla soruşturmalar geçirdiğini, hepsinden de KYOK kararı aldığını tarafıma beyan etti. Bu durum üzerine Prof. Laçin, KYOK kararlarını ve akademik kariyerine ilişkin bütün belgelerini tarafıma gönderdi. Bu belgeleri incelediğimde hukukçu olarak Nevşin Mengü hanımefendinin yapmış olduğu bu habere çok şaşırdım. Prof. Laçin, pazartesi gününden itibaren bu asılsız haberi yapan ve yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. Umarım adalet yerini bulur.”

(HABER MERKEZİ)