Netanyahu ve ABD'den BM'nin 'komisyon kurma' kararına tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze'de İsrail'in ihlallerini soruşturacak uluslararası komisyon kurulması kararı alan BM'yi 'önyargılı olmakla' suçladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin (BMİHK) 27 Mayıs tarihli Filistin Özel Oturumu'nda alınan, Gazze'de ve İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında artan şiddet ve insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını öngeren kararı, İsrail ve ABD'nin tepkisine neden oldu. İsrail ve ABD, konseyi İsrail'e karşı 'önyargılı olmakla' suçladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kararı 'utanç verici olarak' değerlendirirken, 'bunun konseyin İsrail karşıtı takıntısının bir başka örneği olduğunu' ileri sürdü. İsrail Dışişleri Bakanlığı da karara sert tepki göstererek, bunun "Hamas'ın suçlarını örtbas etmek olduğunu" savundu.

ABD de kararı eleştirdi. Kararın bölgede istikrara yönelik atılan adımları tehlikeye attığı belirtildi. Hamas ise BMİHK'nın kararı memnuniyetle karşıladığını duyururken çatışmalardaki payının 'meşru müdafaa ile sınırlı olduğunu' ileri sürdü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yazılı açıklamada da, kararın memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Açıklamada, "BMİHK’nın bu kararını, İsrail'in Filistin halkına yönelik olarak ayrım gözetmeksizin uyguladığı aşırı, orantısız ve yasa dışı güç kullanımı başta olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında işlediği suçlardan ötürü uluslararası alanda hesap vermesine ve ilgili İsrail makamlarının bu eylemlerden sorumlu tutulmasının sağlanmasına yönelik atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz" denildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, dün yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'de saldırı düzenlediği binaların askeri amaçlı olarak kullanıldığına ilişkin bir kanıt bulamadıklarını belirterek İsrail'in savaş suçu işlemiş olabileceğini söylemiş, "Sivillerin ve sivil nesnelerin ayrım gözetmeksizin hedef alındığı tespit edilirse, bu tür saldırılar savaş suçu teşkil edebilir" ifadelerini kullanmıştı. 

İsrail-Hamas geriliminde 11 günün ardından Gazze'de Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 66'si çocuk, 253 Filistinlinin öldüğü duyurulmuş, 1900'ü aşkın kişi yaralanmıştı. Hamas'ın roket saldırılarında da İsrail'de de biri çocuk 12 kişi ölmüş, 357 kişi yaralanmıştı. (Kaynak: DW Türkçe)