Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü’nü alanlar belli oldu

Bu yıl ilk kez verilen Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü’nü alanlar açıklandı. Birincilik ödülü, Deniz Sapaz ve Oğulcan Özgenç’in makaleleri arasında paylaştırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mülkiyeliler Birliği’nin, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilk kadın asistanı, doçenti ve profesörü olan ve 2021 yılı itibariyle 100. yaşını kutlayan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına düzenlediği Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü’nün değerlendirme sonuçları belli oldu.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ İKİ MAKALE ARASINDA PAYLAŞTIRILDI

Türkiye’de ilk olan çalışmalarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin gelişmesinde öncü olan ve “Hocaların Hocası” olarak bilinen Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına 2021 yılı itibariyle ilk defa düzenlenen ödüle, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında yazdıkları makaleler ile başvuruda bulundu. 

Nermin Abadan Unat, Elif Ekin Akşit, Sevilay Çelenk, Feride Acar ve Eser Köker’den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda, öğrenciler arasında toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında özgün araştırma faaliyetlerini desteklemek ve lisans öğrencilerini bu alandaki bilimsel çalışmalara özendirmek amacıyla, birincilik ödülü iki makale arasında paylaştırıldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4. Sınıf Öğrencisi Deniz Sapaz’ın ‘’Erkek Hakları Aktivizminin Sanal Varlığı: Maskulist.tr Örneği’’ başlıklı makalesi ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4. Sınıf Öğrencisi Oğulcan Özgenç’in ‘’Gösteriye Ayna Tutmak: Performatif Bir Siyaset Örneği Olarak #ErkekYeriniBilsin Akımı’’ başlıklı makalesi birinciliğe değer görülen makaleler oldu.

Ödül töreni Ekim ayı içerisinde düzenlenecek. Törenin tarihi daha sonra duyurulacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)