Nefret söylemi ve polis şiddetine karşı imza kampanyası: Beraberiz, vardık, varız, var olacağız!

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasının ardından kullanılan nefret söylemi ve polis şiddetine karşı sivil toplum örgütleri imza kampanyası başlattı. Örgütler "Öğrencilerin demokratik üniversite taleplerinin yanındayız. LGBTİ+’ların hak mücadelesi hepimizin mücadelesidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Sivil toplum örgütleri, LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi, Boğaziçi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması ve polis şiddetine karşı imza kampanyası başlattı.

Yetmişin üzerinde örgütün imzasıyla başlayan kampanyada örgütler, “Yetkilileri LGBTİ+’lara nefret söyleminden vazgeçmeye, LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması kararından geri dönmeye, polis şiddeti ve göz altıları sonlandırmaya ve tutuklanan öğrencileri serbest bırakmaya çağırıyoruz” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİN DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE TALEPLERİNİN YANINDAYIZ’

Boğaziçi Üniversitesi’ne AK Partili Melih Bulu’nun rektör olarak atamasının ardından açığa çıkan polis şiddeti ve nefret söylemlerine karşı, beraberiz.org internet sitesi üzerinden başlayan kampanyaya şu ana dek yüzün üzerinde sivil toplum örgütü destek verdi.

Sivil toplum örgütlerine destek çağrısında bulunan imza kampanyasının tam metni şu şekilde:

“Beraberiz, vardık, varız, var olacağız! Biz eşitlik, adalet, özgürlük ve haklarımız için mücadele eden sivil toplum örgütleri olarak, 1 Ocak itibari ile Boğaziçi Üniversitesi Rektör atanma süreci sonrasındaki gelişmeleri takip ediyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri başta olmak üzere anayasal demokratik haklarını kullananlara polis şiddeti, gözaltı ve tutuklamalar, LGBTİ+’lara üst düzey kamu görevlilerinin öncülük ettiği nefret kampanyaları ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması hiçbir koşulda meşru değildir ve kabul edilemez. Öğrencilerin demokratik üniversite taleplerinin yanındayız. LGBTİ+’ların hak mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Yetkilileri LGBTİ+’lara nefret söyleminden vazgeçmeye, LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması kararından geri dönmeye, polis şiddeti ve gözaltıları sonlandırmaya ve tutuklanan öğrencileri serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

İmza kampanyasına destek vererek imza etmek isteyen sivil toplum örgütleri beraberiz.org internet sitesi üzerinden bu taleplerini yerine getirebiliyor. (DUVAR)