Nebati: O kadar zorluğun üstesinden geliyoruz ki kolay görmeye başladık

Nebati, Meclis'te bakanlığının bütçesini savundu: Bu bütçe başka bütçe. O kadar zorluğun üstesinden geliyoruz ki kanıksadık, kolay görmeye başladık. Bunun için babayiğit olmak lazım.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Genel Kurulu'nda, Hazine ve Maliye ile Dışişleri bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri görüşülüyor.

Bütçe üzerinde yürütme adına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati söz aldı.

Bakan Nebati'nin konuşmasından satır başları şöyle:

BU BÜTÇE BAŞKA BÜTÇE: Geçen bütçede konuşmamda tüm gruplar olağanüstü destek vermişlerdi. O günkü koşullarda elbette muhalefet tarafı 'ne oluyor' diye üstenci bakış atmıştı. Ama bir yıl geçti. Değerli AK Parti üyelerine ve ortaklarımıza söyleyeceğim şeylerden şunu not edebilirsiniz. 

Bu bütçe başka bir bütçe. Bu bütçe Türkiye'nin kazanımlarının rakamlarla ortaya konduğu bir bütçe olacak. Bir yıl gibi kısa bir süre içinde nerede olduğunu rakamlarla ifade edeceğim.

GAYRETLERİMİZİN MEYVELERİNİ ALIYORUZ: Tekerrüre düşmeden, ülkemizi bir üst seviyeye taşıyacak adımı, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlılıkla atamaktan çekinmedik. Yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı odağına alan Türkiye ekonomi modelini hayata geçirdik. Bizim temel hedefimiz, büyük ve güçlü bir Türkiye'yi beraberce inşa etmektir. Gayretlerimizin meyvesini aldığımızı da görüyoruz. 

BU ALKIŞLANIR: Gerçekten bir hikaye yazdık. 2022 yılında 51 milyonun üzerinde ziyaretçi 6 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz. Bu alkışlanır. Vatandaşlarımızın enflasyona karşı alım güçlerini korumak için gelir ve harcama politikalarını son derece etkin bir şekilde kullanıyoruz. Yıllık enflasyon, kasım ayındaki zirvesinden gerilemeye başlamıştır. 

BABAYİĞİT OLMAK LAZIM: O kadar çok şey yapıyoruz ki, kanıksadık. O kadar zorluğun üstesinden geliyoruz ki kolay görmeye başladık. Bunun için babayiğit olmak lazım. 

Mesken aboneleri için elektrikte yüzde 50, doğalgazda ise yüzde 75 sübvansiyon sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, maliyeti 300 lira olan elektrik faturasının 150 lirasını; 500 lira olan doğalgaz faturasının 125 lirasını ödüyor.  

EYT: EYT ile ilgili çalışmayı da tüm paydaşların görüşlerini dikkate alarak, dikkatli bir biçimde yürüyoruz. Çalışmanın detaylarını Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından zamanı gelince açıklanacaktır.

SORUNLARIN FARKINDAYIZ: Yüksek enflasyonun sebep olduğu tüm sorunların farkındayız ve enflasyonla mücadeleyi en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Enflasyon bugün istisnasız tüm ülkelerin başlıca sorunu. Emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, tedarik zincirlerindeki aksamalar ve arz kısıtları tüm dünyada yüksek enflasyona neden oldu. Bu süreçte ülkemizde de enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma yaşadık. Yıllık enflasyon, Kasım ayındaki zirvesinden gerilemeye başlamıştır. Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları ve diğer politikalarımız sayesinde Türk Lirasında sağladığımız istikrarlı seyir bu sonucun alınmasında etkili olmuştur. Önümüzdeki dönemde, küresel emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve beklentilerde görülecek iyileşmelerle birlikte gerek tüketici gerek üretici enflasyonunda düşüşler devam edecektir. Her ay bu düşüşler gerçekleşecektir. (HABER MERKEZİ)