NDS Edebiyat Ödülü İnan Çetin'in 'Vadi' romanına verildi

2021 NDS Edebiyat Ödülü’nü yazar İnan Çetin 'Vadi' adlı romanıyla kazandı. Mansiyon Ödülü ise, “Pele’nin Öldüğü Yaz” adlı öykü kitabıyla Kaan Kara'ya verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion'lular Derneği tarafından on üç yıldan bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün bu seneki sahibi belli oldu. Ödülü, 2020 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Vadi” adlı romanıyla yazar İnan Çetin aldı. Bu yılın mansiyon ödülü ise Mayıs 2019 yılında Nebula Yayınları’ndan çıkan “Pele’nin Öldüğü Yaz” adlı öykü kitabıyla Kaan Kara'nın oldu.

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan törenin jüri üyeleri; Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak ve Mine Haksal’dan oluşuyor. Ödül töreni ileri bir tarihte yazarların katılımıyla Fransız Sarayı’nda gerçekleşecektir.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu sene ödül alan eserler hakkında şunları söyledi: “Bu yıl, NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan İnan Çetin ‘Vadi’ adlı romanında, Doğu Anadolu’nun bir kasabasında başlayan kan ve gözyaşı ile Ankara ve uzaklara Berlin’e uzanan, trajedilerle örülü insan hikâyelerini, mücadelelerini ve mağduriyetlerini kırk yıllık bir süreçte, gerçekle masal örgüsü içinde dile getirmiş.

Kaan Kara ise, Mega kentlerin gökdelenlerinin gölgesinde, dışlanmış yaşayan, mahalle kültürünün yaygın ve güçlü olduğu ortamlarda, orta ve az gelirli insanları değişik yönleriyle anlatan, topluma ayna tutan “Pele’nin Öldüğü Yaz” adlı öykü dizisiyle NDS Edebiyat Ödülü ilkeleri kapsamında Mansiyona layık bulunmuştur.” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)