Navalni: Zehirleme emrini Putin verdi

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni, iyileşme sürecinin iyi gittiğini söyledi. Zehirlenme şüphesiyle Berlin'de tedavi gördükten sonra taburcu edilen Navalni, Rusya'da gelecek yıl düzenlenecek parlamento seçimleri için bir tehdit olarak görüldüğünü ifade etti ve bu yüzden zehirlendiğine inandığını dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da zehirlenme şüphesiyle tedavi gördükten sonra taburcu edilen Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni, doktorların iyileşme hızına şaşırdıklarını ancak ellerinin hala titrediğini ve fizik tedavi gördüğünü söyledi. Rus Youtuber Yuri Dudu'yla konuşan 44 yaşındaki Navalni, gelecek yıl yapılacak parlamento seçimlerinde olası bir tehdit olarak görüldüğünü ve bu yüzden zehirlendiğini dile getirdi.

"Duma seçimleri öncesinde kendilerini büyük tehdit altında hissettiler" diyen Navalni, Noviçok adlı kimyasal zehrin sisteminden atılması için Rusya'daki doktorların Berlin'e transferini geciktirdiğini öne sürdü. Nasıl zehirlendiğini bilmediğini aktaran Navalni, Rus istihbarat servisinin Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle kendisini zehirlediğine inandığını söyledi.

İlgili suçlamaları reddeden Rusya, iddialara somut kanıt sunulmadığını savunuyor. Dün, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) yapılan açıklamada, Kremlin'in Navalni vakasını incelemek için kendilerinden yardım istediği belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)