NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin'in açıklamaları tehlikeli ve sorumsuzca

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin'in kısmi seferberlik açıklaması için 'tehlikeli ve sorumsuzca' yorumunu yaptı. Stoltenberg, "Nükleer savaş olmamalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi askeri seferberlik ilan etmesini değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kararı 'tehlikeli ve sorumsuzca' bulduğunu belirtti.

"Nükleer savaş olmamalı" diyen Stoltenberg'in açıklaması şöyle:

"Putin'in kısmi seferberlik kararı tehlikeli ve sorumsuzca. NATO, Moskova'nın nükleer silah kullanımının ciddiyeti konusunda hiçbir şeyi yanlış anlamadığından emin olacak. Şu ana kadar Rusya'nın nükleer duruşunda bir değişiklik görmedik. Putin'in açıklaması tansiyonu yükselten cinstendi ama sürpriz olmadı. Konuşması savaşın istediği gibi gitmediğinin göstergesi. Putin, Ukrayna'yı doğru hesaplayamadı, büyük bir hata yaptı. Daha fazla asker gönderimi Ukrayna'daki çatışmaları artırır. Rus güçleri kötü teçhizata sahip ve düzgün bir komuta zincirine sahip değiller." 

NE OLMUŞTU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri kısmi seferberlik ilan etti. Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyleyen Putin, Batı ülkelerinin Ukrayna'da barışçıl çözüm istemediklerini savunarak, "Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil" dedi.

Televizyonlarda Putin'in ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile önceden kaydedilmiş bir söyleşi yayınlandı. Şoygu, 'kısmi seferberlik' ile 300 bin kişinin askere çağrılacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)