'Narperi'nin Bileziği' film ekibi Altın Portakal’da Mahsa Jîna Amini için saçlarını kesti

"Narperi'nin Bileziği" belgeselinin yönetmeni Jale İncekol ve oyuncular Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesini protesto etmek ve İran'daki insan hakları mücadelesine destek vermek için saçlarını kesti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 59'uncusu düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yönetmen Jale İncekol'un, 20 kadının yolculuğunu anlattığı belgeseli "Narperi'nin Bileziği" adlı belgeseli izleyiciyle buluştu. Film ekibi ve oyuncular gösterim sonunda, Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesini protesto etmek ve İran'daki insan hakları mücadelesine destek vermek amacıyla saçlarını kesti.

Filmin yönetmeni Jale İncekol, kadınların hikâyesini anlatmak istediklerini ve festivalde oldukları için çok mutlu olduklarını belirterek, “Filmin ilk festivalinin Altın Portakal olması benim için çok değerli. Bütün ekibimle beraber filmi burada izledik. Mahsa Jîna Amini'nin polis şiddetiyle katledilmesinden sonra İran'da kız kardeşlerimizin başlattığı mücadelenin bir parçası olduğumuzu göstermek istedik. Yalnızca İran'da değil, ülkemizde kadınlara uygulanan şiddetin son bulması en büyük dileğimiz. Bu mücadelenin bir parçası olmak hepimizin sorumluluğu. Biz sonuna kadar insanların özgürce yaşayabilmesi için mücadele edeceğiz" dedi.

Kesilen saçlar, kutuda toplandı.

'BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEZSEK KARANLIKTAN KURTULAMAYACAĞIZ'

Saçlarını kesmelerinin sembolik bir şey olduğunu belirten İncekol, “Bu konuya bir parça daha dikkat çekmek istedik. Medyada çok fazla yer bulduğunu düşünmüyorum. Gündem çok hızla değişiyor. Yerine başka acı ve üzüntüler ekleniyor. Biz bu mücadeleyi sürdürmezsek karanlıktan kurtulamayacağız. Bunun için bütün kadınlar ve bizimle birlikte yürüyen erkeklerle beraber hep birlikte olacağız" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

.