Nancy Pelosi: Joe Biden Ermeni Soykırımı'nı tanıyarak tarihi bir adım attı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanıması ülkesinde ses getirdi...

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Ermeniler, soykırımın 106'ıncı yıldönümünü andı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanıması ülkesinde geniş yankı buldu. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Biden'ın tarihi bir adım attığını söylerken, Temsilciler Meclisi Başkanı Alexandria Ocasio-Cortez de soykırımdan etkilenen ailelerin bu açıklamayla bir miktar huzur bulmasını umduğunu söyledi.

Nancy Pelosi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Ermeni Soykırımı'nda gaddarca öldürülen 1.5 milyondan fazla Ermeniyi hatırlıyoruz. Bu çirkin suçların inkârıyla savaşarak ve bu vahşeti adıyla, yani soykırım olarak tanıyarak, onların yaşamlarını onurlandırmalıyız" dedi.

Pelosi, Biden'ın soykırımı tanıması hakkında şu ifadeleri kullandı: "Başkan'ın, Kongre'nin Ermenilere yapılan barbarlığın soykırım olduğunu ilan ettiği 2019 tarihli kararının ardından, Ermeni Soykırımı Günü'nü resmen tanıyarak tarihi bir karar almasıyla kalplerimiz mutlulukla doldu."

'Tarihin en karanlık bölümlerinin görmezden gelinmesi halinde insanların bunları tekrarladığını' belirten Pelosi, "Bu anma gününde, nefrete ve şiddete karşı güçlü durmaya yemin edelim; tüm dünyanın çocukları için umut, barış ve özgürlükle dolu bir gelecek inşasına bağlılığımızı yeniden ortaya koyalım" ifadelerini kullandı.

'GERÇEĞİN SÖYLENMESİ İYİLEŞME YÖNÜNDE BİR ADIMDIR'

Demokrat Parti'nin ilerici kanadından Alexandria Ocasio-Cortez de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gerçeğin söylenmesi ve adaletsizliğin bütünüyle teslim edilmesi, iyileşme yönünde en önemli adımlardan biri olabilir. Ermeni soykırımını teslim etmenin vakti çoktan gelmişti ve bu günün, etkilenen aileler ve topluluklara bir miktar huzur getirmesini umuyorum" dedi.

OBAMA DÖNEMİNİN ESKİ YETKİLİSİ: BIDEN 2015'TE 'TANIYACAĞIM' DEMİŞTİ

ABD'nin eski BM daimi temsilcisi ve Biden'ın ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID) başkanlığına aday gösterdiği Samantha Power ise uzun Twitter paylaşımında, Barack Obama döneminde soykırımın tanınması için gösterdiği çabaları anlattı. Power , Obama'nın soykırımı tanıma vaadini yerine getirmemesi sonrasında üzüldüğünü, bu süreçte erken doğum yaptığını ve oğlunu 24 Nisan'da dünyaya getirdiğini yazdı.

Power, o dönem Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılındaki anma törenine Biden'la birlikte katıldığını anlatarak, "Biden o gece bana, eğer bunu yapabilecek bir pozisyonda olursa, Ermeni Soykırımı'nı tanıyacağını söylemişti. Bugün ABD Başkanı olarak tam da bunu yaptı" dedi. (DIŞ HABERLER)