Naci İnci istemişti: 6 Boğaziçiliye uzaklaştırma cezası verildi

Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu, Rektör Naci İnci'nin talebi üzerine protestolara katılan 6 öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 Ekim günü düzenlenen protestolara katılan 6 öğrenciye Rektör Naci İnci'nin talebiyle Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Üniversitede 4 Ekim'de gerçekleşen protestolarda 2 Boğaziçi öğrencisi tutuklanmıştı. 13 öğrenci hakkında uzaklaştırma kararı verilmişti. 12 öğrenci ise adli kontrol ve yurtdışı yasağıyla yargılanıyor. 

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak'ta başlayan nöbet bugün de devam etti. Direnişin 324'üncü gününde Boğaziçililer bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Melih Bulu'nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci'yi protesto ettiler.

Direnişin 47'nci haftasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün 23 Kasım 2021, Salı. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 47. haftası devam ediyor. Bugün direnişin 324. günü. Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının doksan ikinci; 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının yüz yirmi yedinci, Candan’ın İnci’nin talimatıyla kampüse alınmayışının kırk dördüncü günü. !!!

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 217. kez rektörlük binasına döndüler. Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler, üzerinde "Can Candan Yalnız Değildir" yazan Can Candan fotoğrafları ve derslerine son verilen Feyzi Erçin’in fotoğraflarını taşıdılar." (HABER MERKEZİ)