Naci Görür: Tunceli'ye sahip çıkın tam risk altında

Yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Tunceli’yi depreme hazırlayın. Tunceli'ye sahip çıkın, Tunceli tam riskin altında" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  tv100 ekranlarında "Az Önce Konuştum" programının konuğu Yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür Dersim'le ilgili uyarılarda bulundu. Görür bölgede 7'nin üzerinde bir deprem beklediğini söyledi. 

Naci Görür'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Büyük bir ihtimalle o bölgede dumanlı fayı var. Dumanlı fayı Gümüşhane’nin hemen yakınından gelir, Kuzey Anadolu fayına birleşir. O fay Erzincan’ın biraz batısında Kuzey Anadolu fayıyla birleşir. Erzincan ile Bingöl arasında Yedisu fayı vardır. Deprem olan faya görece olarak yakın. O Yedisu fayı en son depremi 1784’te üretmiştir ve deprem tekerrür periyodu da dolmuştur.

7’nin üzerinde bir depremden bahsediyorum. Onun için ben birkaç gün önce söyledim, 'Tunceli’ye dikkat edin, Tunceli’yi depreme hazırlayın, Pülümür’ü depreme hazırlayın. Bunlar gerçekten tehdit altında.' Aynen Hatay'a, Kahramanmaraş'a ve Elazığ'a söylediğimiz gibi. Tunceli'ye sahip çıkın, Tunceli önemli. Tunceli tam riskin altında."