Myanmar'da sivil itaatsizlik eylemlerine öğretmenlerden destek

Myanmar'da yönetime el koyan orduya karşı başlatılan sivil itaatsizlik eylemlerine öğretim görevlileri ve öğrenciler de destek verdi. Yangon Eğitim Üniversitesi çalışanları ile Dagon Üniversitesi'nden öğrenciler darbeyi protesto etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Myanmar'da, ordunun pazartesi günü yönetime el koyup ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'yi gözaltına almasının ardından başlayan sivil itaatsizlik eylemlerine öğretmenler ve üniversite öğrencileri de katıldı. Yangon Eğitim Üniversitesi'nde toplanan bir grup öğretim görevlisi ve üniversite çalışanı, kırmızı kurdeleler takarak darbeyi protesto etti. Dagon Üniversitesi'nden öğrenciler de protestolara destek verdi.

'DARBENİN BAŞARISIZ OLMASINI İSTİYORUZ'

İsmini açıklamadan basına konuşan bir öğretim görevlisi askeri yönetime uymayacaklarını belirterek, "Seçilmiş hükümete kanunsuzca el koyan askeri darbeyi desteklemiyoruz" dedi. Yangon Eğitim Üniversitesi'nden Nwe Thazin Hlaing isimli öğretim görevlisi ise, "Askeri darbenin başarısız olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz günlerde, ülke genelinde 70 hastanede sağlık çalışanları "Gayrimeşru askeri rejimin emrine uymayı reddediyoruz" diyerek iş bırakmıştı. Kampanyayı Facebook'ta örgütleyen ve sadece 24 saatte 150 binden fazla takipçi toplayan Myanmar Sivil İtaatsizlik Hareketi'nin açıklamasında, sağlık çalışanlarının başını çektiği eylemlerin 30 kente yayıldığı belirtilmişti. 

SUU KYI'YE YAKIN BİR SİYASETÇİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Askeri yönetim, en son Eski Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi'ye yakınlığıyla bilinen Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) Partisi'nin üst düzey yöneticilerinden Win Htein'ı bugün gözaltına aldı. Darbenin ardından Myanmar'ın İngilizce yayın yapan Frontier Myanmar gazetesine verdiği demeçlerde Htein, Myanmar ordusunun yanlış bir karar alarak ülkeyi kötü bir istikamete sürüklediğini söylemişti. Htein, gayrimeşru darbeye karşı halkı protestoya davet etmişti. (AA/DIŞ HABERLER)