Myanmar ordusu festivali savaş uçaklarıyla bombaladı, en az 80 ölü

Myanmar ordusu, etnik silahlı gruplardan Kaçin Bağımsızlık Örgütü'nün yıl dönümü kutlamaları kapsamındaki festivale savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi. İlk belirlemelere göre 80 kişi öldü.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Myanmar'da etnik silahlı gruplardan Kaçin Bağımsızlık Örgütü'nün yıl dönümü kutlamalarına katılan şarkıcı ve müzisyenlerin de aralarında olduğu en az 80 kişinin, ordunun düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybettiği öne sürüldü.

AA'nın aktardığına göre, Kaçin Sanatçılar Derneği Sözcüsü askeri uçakların, 300 ila 500 kişinin katıldığı kutlamanın yapıldığı alana dün yerel saatle 20.00 sularında 4 bomba attığını belirterek, ölenler arasında 2 müzisyenin de bulunduğunu söyledi.

Saldırı, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) dışişleri bakanlarının Myanmar'da artan şiddeti görüşmek üzere Endonezya'da düzenleyeceği toplantıdan 3 gün önce gerçekleşti.

Kaçin eyaletindeki festivalde ölenlerin sayısı, ordunun geçen yıl iktidarı ele geçirmesinden bu yana tek bir hava saldırısında gerçekleşen en fazla kayıp olarak ifade ediliyor.

Askeri yönetimin bilgi ofisinden geç saatlerde yapılan açıklamada, Kaçin Bağımsızlık Ordusu'nun 9. Tugayının karargahı olarak tanımlanan bölgeye bir saldırı düzenlendiği doğrulandı ve söz konusu saldırı Kaçin tarafından gerçekleştirilen "terörist" eylemlere yanıt olarak "gerekli bir operasyon" olarak nitelendi.

Açıklamada, onlarca kişinin hayatını kaybettiği yönündeki haberler "söylentiler" şeklinde geçiştirilirken, ordunun bir konseri bombaladığı ve ölenler arasında şarkıcıların ve seyircilerin de olduğu iddiaları yalanlandı.

Öte yandan, Myanmar'daki Birleşmiş Milletler ofisinden yapılan açıklamada, hava saldırıları haberlerinden "derin endişe ve üzüntü duyulduğu" belirtilirken, "Güvenlik güçlerinin silahsız sivillere karşı aşırı ve orantısız güç kullanması kabul edilemez ve sorumlulardan hesap sorulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Myanmar'da silahlı mücadele yoluyla uzun süredir özerklik talep eden azınlık grupları ile ordu arasındaki çatışmalar artarak sürüyor. (HABER MERKEZİ)