'Müziğin hocaları'ndan müzisyenlere destek için ödüllü yarışma: 'Yeni Bir Ses'

Pandemi döneminde zor günler geçiren müzisyenlere moral vermek için 'Yeni Bir Ses Yarışması' düzenleniyor. Birinci olan yarışmacıya 100 bin TL para ödülünün yanı sıra, single ve klip yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aralarında opera sanatçıları, akademisyenler, halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın da bulunduğu isimler, pandemi döneminde zor günler geçiren müzisyenlere moral vermek için 'Yeni Bir Ses Yarışması' yarışması düzenliyor. Türkiye genelinde yapılacak seçmeler sonucunda poptan, sanat müziğine; halk müziğinden, operaya kadar geniş bir alanda yetenek avcılığı yaparak, Türkiye’ye yeni bir ses kazandırmaya çalışacak.

Sanat ve Sanatçı Eserleri Derneği (SASED) tarafından düzenlenen yarışmanın jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor:   

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni Murat Karahan, sanatçı, akademisyen Profesör Erol Parlak, opera sanatçısı Seza Kırgız, halk müziği sanatçısı, ozan Musa Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar eski Genel Müdürü, sanat yönetmeni, ney ve tambur sanatçısı Docent Doktor Murat Salim Tokaç, yapımcı, menajer Kemal Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı solist sanatçısı Çiğdem Gürdal. 

.

'ŞARKI SÖYLEMEK TUTKUYSA, SESİNİ SAKLAMA'

“Hayallerin için bir ışık yak” sloganı ile Türkiye’nin 13 ilinde gerçekleştirilecek ön elemelerde, operadan türküye, poptan caza ve sanat müziğine kadar müziğin çeşitli dallarında yarışacak adaylarda aranan kıstas seslendirdikleri eserleri doğru ve güzel şekilde icra etmeleri olacak. 

Jüride yer alan opera sanatçısı Seza Kırgız, kendini ifade edecek ortam bulamayanlara, “Şarkı söylemek tutkuysa, sesini saklama. Haydi tüm Türkiye duysun sesini” diyerek çağrıda bulundu.

'SİZLERİ YÜREĞİMLE DİNLEYECEĞİME SÖZ VERİYORUM'

Halk ozanı Musa Eroğlu da yarışma adaylarına seslenerek, "Rahmetli Neşet Ertaş’ın söylediği gibi, 'Kalpten kalbe bir yol vardır görünmez', biz o yolu tanımlamaya çalışıyoruz. Heyecanlanmaya hiç gerek yok, oradaki abileriniz, ablalarınız ve arkadaşlarınız, sizleri en düzgün şekilde topluma duyurmak için oradalar. Ben söz veriyorum, sizleri yüreğimle beğenip, yüreğimle dinleyeceğim” dedi.

'YARIŞMA POPÜLİST KAYGILARLA DEĞİL, AKADEMİK KAYGILARLA YAPILACAK'

Jürinin Profesör üyesi Erol Parlak, yarışmanın popülist kaygılarla değil, akademik kaygılarla yapılacağını belirtirken, Güzel Sanatlar eski Genel Müdürü Doçent Doktor Murat Salim Tokaç da, "Müziğin ruhunu her an yanında hissedenlere yarışma rehberlik edecek" ifadelerini kullandı.

'YARIŞMAYI MÜZİĞİN ONARICI YANINA TUTUNARAK BAŞLATTIK'

Opera sanatçısı, sahne eğitmeni Emre Uluocak ise yarışma ile pandemiden bunalan başta müzisyenler olmak üzere bütün insanlara nefes olmayı amaçladıklarını vurguladı. Uluocak, "İnsanlığın yüzyılda bir yaşadığı bu salgın günlerinde patolojik ve psikolojik sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Sanat ve özellikle de müziğin onarıcı, sağaltıcı yanına tutunarak 'Yeni bir ses' adlı bir yarışma programı başlattık" dedi.

BİRİNCİYE 100 BİN TL ÖDÜL, SİNGLE VE KLİP

Yarışma sonucunda birinci olan yarışmacıya 100 bin TL para ödülünün yanı sıra, single ve klip yapılacak. 

Yarışmaya katılmak isteyenler, 30 Haziran tarihine kadar yenibirses.org internet adresi üzerinden başvuruda bulunabilecek. Elemeleri Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak olan yarışmanın yarı final ve finali ise 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. (ANKA)