Müzeyyen Boylu'yu katleden Mesut Issı’ya ağırlaştırılmış müebbet

Avukat Müzeyyen Boylu’yu katleden Mesut Issı hakkında, "Eşe karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Avukat Hatice Demir: Kadınların örgütlü mücadelesi ve erkek meslektaşlarımızın dayanışması ile adalet yerini buldu.

Müzeyyen Boylu, Mesut Issı tarafından öldürülmüştü.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır'da boşanma aşamasında olduğu avukat Müzeyyen Boylu’yu katleden Mesut Issı’nın yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Issı, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı Kutbettin Odabaşı da salonda hazır bulundu. 

Boylu'nun annesi Türkan Boylu’nun yanı sıra avukatları Cihan Aydın, Hatice Demir, Serdar Özer, Öykü Çakmak ve Sinan Tanrıkulu da duruşmada hazır bulundu. Mahkeme başkanı, korona virüsü salgını nedeniyle sınırlı sayıda izleyicinin duruşmaya katılmasına izin verdi.
 
‘CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME CEZASI VERİLSİN'

Savcı, sanık Issı hakkında "eşe karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Duruşmada söz alan anne Türkan Boylu failin, yalan ve iftiralarıyla dosyayı uzattığını söyleyerek failin hak ettiği cezayla cezalandırılmasını talep etti.
Türkan Boylu’nun vekili Avukat Sinan Tanrıkulu; eylemin 'canavarca hisle öldürme' fiili kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönünde esasa ilişkin beyanda bulundu.

Avukat Sinan Tanrıkulu, boşanma süreci ve eylemin şeklini birlikte değerlendirerek fiilin kadına duyulan hınçla işlendiği için “canavarca hisle öldürmeden” ceza verilmesi gerektiğini, aksinin kadına karşı şiddetin ve cezasızlığın önünü açacağını beyan etti.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ETKİN UYGULANSIN'

Avukat Hatice Demir, boşanma aşamasında verilen koruma kararlarının pratik karşılığı olmadığı, yargının pasifliği nedeni ile cinayetin işlendiği, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması halinde cezasızlığın önüne geçileceğini vurgulayarak beyanda bulundu.

Cihan Aydın, failin Müzeyyen Boylu'ya “senin mezarını çocuklarla sulacağız” diyerek mesaj attığını, bu mesajın da “tasarlama” ve “canavarca hisle öldürme” fiilini karşıladığını beyan etti.

İNDİRİM TALEP ETTİ

Duruşmaya SEGBİS ile katılan fail Mesut Issı, haksız tahrik ve indirim maddelerinden faydalanmak istediğini söyledi.
 
Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından sanık Issı hakkında, "Eşe karşı kasten öldürme" suçundan, herhangi bir indirime gitmeden, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

'BİRLİĞİMİZ, MÜCADELEMİZ İYİ Kİ VAR'

Avukat Hatice Demir, duruşmanın ardından sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
“Müzeyyen Boylu cinayetinde karar açıklandı.
Sanık Mesut Issı hakkında ‘eşe karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cazesı verildi. Herhangi bir indirim uygulanmadı. Kadınların örgütlü mücadelesi ve erkek meslektaşlarımızın dayanışması ile adalet yerini buldu.”

Avukat Aslı Pasinli ise, “Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde Avukat Müzeyyen Boylu cinayetinde fail Mesut Issı hakettiği cezayı an itibariyle almıştır. Ağırlaştırılmış müebbet cezalandırıldı, haksız tahrik ve iyi hal indirimi ALMADI! Birliğimiz mücadelemiz iyi ki var!” dedi.

Müzeyyen Boylu, 20 Mayıs 2019 tarihinde Mesut Issı tarafından öldürülmüştü. (DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR