Müze Kart İlker Canikligil'in görselini kullandı: Ne yapayım şimdi?

Bakanlığın Müze Kart'ta kullandığı görsel bir stok fotoğraf sitesinden alındı. Yönetmen İlker Canikligil de, "Görsel bana ait. Ne yapayım ben şimdi?" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanan Galata Kulesi'ne giriş ücreti 30 liradan 100 liraya yükseltildi. Galata Kulesi'ne gelen zamma tepkilerin ardından açıklama yapan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, "Normal vatandaşın kullandığı 'Müze Kart' 60 lira. Bu kartı alan vatandaşımız 1 yılda birden fazla Galata Kulesi'ni ziyaret edebiliyor. Daha önce sadece 1 sefere 30 lira veriyordu" ifadelerini kullandı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 'Müze Kart' kullanımının teşvik edilmesi amacıyla yaptığı “Tüm müzelerimiz; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız için ücretsiz,  Diğer vatandaşlarımız içinse yıllık ziyaret bedeli 60 TL'dir” paylaşımının ardından sosyal medya kullanıcıları, paylaşılan 'Müze Kart' görselinin üzerinde, ücretli fotoğrafların satıldığı bir sitenin logosu ve fotoğrafın sahibinin imzasının yer aldığına dikkat çekti. 

Üzerinde tersten yazılmış "nexus 7" ve "stock" sözcüklerinin yer aldığı 'Müze Kart' üzerinde yer alan görsel için herhangi bir telif ücreti ödenmediği iddiası ve kart görselinin fiziksel halinde de böyle bir hata olup olmadığı konusu gündeme geldi. Youtube kanalı FluTV'nin kurucusu, yönetmen ve fotoğrafçı İlker Canikligil de, Bakanlığın paylaşımını alıntılayarak kart üzerinde yer alan stok fotoğrafın kendisine ait olduğunu söyledi ve "Görsel bana ait. Ne yapayım ben şimdi?" ifadelerini kullandı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Müze Kart'ta kullandığı fotoğrafın Shutterstock sayfası.

Canikligil Bakanlığın paylaşımının altında da Shutterstock'u etiketleyerek, "Fotoğrafımı illegal şekilde kullandılar" yazdı.  

Canikligil daha sonra yaptığı paylaşımda ise fotoğrafın alındığı Shutterstock''un konuyla ilgilendiğini yazdı.