Müvekkilden avukata: İstanbul Sözleşmesi feshedildi, çocuğu alabilir miyiz?

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından bir müvekkilinin kendisini aradığını belirten Avukat Ali Aydın, "çocuğun vekaletini alıp alamayacağını sordu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından kadın cinayetleri artarken, şiddet ve cinayet failleri, avukatları arayarak, sözleşmeden çekilmenin kendilerine ne gibi olanaklar sağladığını, bundan yararlanıp yararlanmayacaklarını sormaya başladı.

Mezopotamya Ajansı'ndan Semra Turan ve Sevda Aydın'ın haberine göre İzmir’de de Avukat Ali Aydın’ın müvekkili kendisini arayarak, sözleşmeden çıkılmasından yararlanıp, çocuğunun velayetini alıp alamayacağını sordu.

Aydın, sözleşmeden çekilmenin ardından sadece kendisinin değil, meslektaşlarının da bu yönlü yoğun telefon aldığını belirtti. Bu durumun kaygı verici olduğunu söyleyen Aydın, kendi müvekkilinin de sözleşmenin feshedilmesinin hemen ardından kendisini arayarak, “İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı. Ben çocuklarımın velayetini alabilir miyim?” diye sorduğunu belirtti.

'VELAYETİN SÖZLEŞMEYLE DİREKT İLİŞKİSİ YOK'

Sözleşmeden sadece çıkıldığını, henüz kaldırılmadığını, ayrıca kaldırılsa bile böyle bir haklarının olmadığını müvekkiline aktardığını söyleyen Aydın, sözleşme ve velayet arasındaki bağı ise şöyle açıkladı: “Velayetin İstanbul Sözleşmesi’yle direkt değil, dolaylı ilişkisi vardır. Velayetle ilgili yasalar medeni kanunlarda düzenlenmiş. Medeni kanunlarda da velayeti alma koşullarında çocuğun yaşına, tarafların ekonomi koşullarına, çocuk için yüksek yararı neredeyse oraya veriliyor. İstanbul Sözleşmesi feshedildi diye velayet alınmaz. Velayetin sözleşmeyle doğrudan bir bağlantısı olmamasına rağmen özelikle bu yönlü yoğun soruların gelmesi gösteriyor ki erkeklerde her türlü hakka sahip oldukları, olabilecekleri düşüncesi oluştu.”

KADININ YAŞAM HAKKI

İstanbul Sözleşmesi’nin kadının yaşam hakkını koruyan bir sözleşme olduğu söyleyen Aydın, temel insan hakkının bir gecede ortadan kaldırılamayacağını belirtti. Ülkede insan hakları sözleşmelerinin siyasi bir malzeme olarak kullanıldığını ifade eden Aydın, “İnsan hakları feshedilmez, referanduma gidilemez, bunların yapılması insan hakkı ihlalidir” dedi.

Sözleşmenin feshedilmesine karşı çıkmanın sadece kadınların sorunu olmadığını söyleyen Aydın, toplum olarak birlik olup karşı çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Aydın “Kadın haklarına yönelik bu saldırılar, sadece kadınları ilgilendiren bir sorun değil, toplumun sorunudur.  Kadın erkek birlikte sokaklarda İstanbul Sözleşmesi'ni anlatmalı, feshedilmesine karşı çıkılmalı” dedi.